Dom Towarowy przy ul. Brackiej 25 w Warszawie jest własnością spółki Bracia Jabłkowscy, bo tak wynika z wpisu w księdze wieczystej – orzekł w czwartek Sąd Apelacyjny w Warszawie. Dodał, że jeżeli spółka Traffic Club uważa inaczej, to musi tego dowieść. Sprawa dotyczyła zabytkowego gmachu domu towarowego przy ulicy Brackiej 25. Od 2003 r. w budynku jest księgarnia Traffic Club. Księgarnia nie ma podpisanej umowy najmu tego budynku ze spółką Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy.
W czwartek pełnomocnik Domu Towarowego mówił, że spółka dwukrotnie przedstawiała księgarni ofertę najmu, ale na żadną z nich nie dostała odpowiedzi.
Z kolei przedstawiciel Traffic Club argumentował, że budynek nie jest własnością Domu Towarowego Braci Jabłkowskich. Dodał, że Traffic Club nie wynajmuje budynku, a księgarnia przy ul. Brackiej 25 jest prowadzona przez inną spółkę - Zarząd Nieruchomości.
Sąd Okręgowy w Warszawie wydał dwa lata temu wyrok nakazujący księgarni wyprowadzkę. Uzasadnił, że budynek jest własnością Domu Towarowego Braci Jabłkowskich, a umowa zawarta między Traffic Club a spółką Zarząd Nieruchomości jest nieważna. Nakazał również Traffic Club zapłacenie Domowi Towarowemu ok. 340 tys. zł zaległego czynszu.
Traffic Club odwołał się do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. W czwartek SA uchylił wyrok sądu okręgowego. Stwierdził, że sąd okręgowy musi jeszcze raz przyjrzeć się dowodom w tej sprawie. SA nie kwestionował natomiast tego, że budynek należy do Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy. Sąd uznał, że jeżeli spółka Traffic Club uważa inaczej, to musi tego dowieść.
Dom handlowy Braci Jabłkowskich rozpoczął działalność w listopadzie 1914 r. "Był ceniony przez klientów z powodu dobrej jakości towarów, wyróżniał się wysokim poziomem obsługi, rzetelnością kupiecką w kontaktach z partnerami, a także wielką dbałością o własny personel. Słynął m.in. z pokazów mody, wysyłkowych katalogów handlowych i innych nowatorskich form marketingowych" - informuje na swojej stronie internetowej spółka Dom Towarowy Braci Jabłkowskich.
W maju 1950 roku budynek został bezprawnie przejęty, majątek ruchomy zagrabiony, a władze firmy osadzone na Rakowieckiej i przymuszone do ogłoszenia upadłości.
Wieloletnie prawne zabiegi firmy o odzyskanie pełni praw do zarządzania nieruchomością zakończyły się 25 sierpnia 2010 r., kiedy między Miastem Stołecznym Warszawa a DTBJ została zawarta umowa notarialna o oddanie w użytkowanie wieczyste gruntu przy ulicy Brackiej 25. (PAP)
jak/ kjed/ mki/ jbr/