Polska po 1989 roku

10.11.2017

Święto Niepodległości w Szczecinie: inscenizacje, gry historyczne, koncerty

Inscenizacja Zaślubin Polski z Morzem, gra historyczna o Józefie Piłsudskim, koncert pieśni patriotycznych, marsz ulicami miasta oraz honorowe oddawanie krwi – to niektóre wydarzenia, które przygotowano na Święto Niepodległości w Szczecinie.

Uroczystości oficjalne z udziałem władz samorządowych odbędą się o godz. 11 na pl. Szarych Szeregów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. O tej porze ma zakończyć się w tym miejscu Marsz Niepodległości, który jest organizowany po raz siódmy przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych.

Tradycyjnie o godz. 11:11 w budynku Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia na wyspie Łasztownia zabrzmi "Hymn do Bałtyku" w wykonaniu Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie.

W południe na Skwerze Kapitanów zostaną odsłonięte kolejne tablice poświęcone ludziom morza, m.in. pierwszej w Polsce kobiecie kapitan żeglugi wielkiej Danucie Kobylińskiej-Walas czy maryniście kapitanowi Józefowi Gawłowiczowi. Zaplanowano także pokazy konne Klubu Kawalerii im. 12 Pułku Ułanów Podolskich, w tym inscenizację Zaślubin Polski z Morzem. W Starej Rzeźni zostanie zaprezentowany oryginał dekretu marszałka Józefa Piłsudskiego z 1922 r. o powołaniu "Departamentu morskiego".

W budynku Szczecińskiej Agencji Artystycznej przy ul. Wojska Polskiego będzie można zobaczyć replikę sztandaru, pod którym Tadeusz Kościuszko ślubował na Rynku w Krakowie, replikę flagi, która towarzyszyła Zaślubinom Polski z Morzem w Pucku 1920 r. oraz replikę generalskiej czapki Józefa Hallera. Szczecinianie będą mogli także wziąć udział w warsztatach śpiewu pieśni legionowych i niepodległościowych.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej zorganizował wydarzenie rodzinno-edukacyjne pod hasłem #MojaNiepodległa, które będzie miało miejsce w Arenie Szczecin. "Chcemy opowiedzieć Szczecinianom o polskiej drodze do wolności, nie tylko tej zmierzającej do niepodległości w listopadzie 1918, ale także o trudnych zmaganiach Polaków podczas II wojny światowej i w czasie 50 lat sowieckiej okupacji w Polsce" - powiedział PAP dyrektor oddziału IPN w Szczecinie Paweł Skubisz.

Mieszkańcy będą mogli wziąć udział we wspólnym tworzeniu kokard narodowych i flag Polski, a także w grze historycznej "Drogi do Niepodległości – Józef Piłsudski". Planowana jest także próba pobicia rekordu Polski w kategorii największa układanka z pianki modelarskiej "Największa układanka wolnej Polski". Wieczorem w Arenie Szczecin odbędzie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie oraz grupy Feel.

Przed budynkiem Areny powstanie strefa militarno-mundurowa, w której zaprezentowany zostanie m.in. sprzęt 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej w tym najnowsze nabytki czyli moździerze samobieżne Rak.

W Centrum Dialogu Przełomy odbędzie się wernisaż wystawy "Myślę: Wolność", na której zostaną zaprezentowane najnowsze nabytki Muzeum Narodowego w Szczecinie związane z walką o niepodległość od początku XX w. do 1989 r. Zaplanowano także koncert chóru Collegium Maiorum Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, który wykona m.in. utwory Stanisława Moniuszki oraz polskie pieśni wojenne.

Wieczorem w szczecińskiej filharmonii odbędzie się koncert pod tytułem "Vivat Polonia!" - kompozycje Karola Kurpińskiego, Wojciecha Dankowskiego oraz Georga Philippa Telemanna wykonają artyście Młodej Polskiej Filharmonii pod batutą Adama Klocka.

W Klubie 13 Muz odbędzie się koncert pieśni patriotycznych z udziałem kombatantów Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Będą oni wspominać lata walki w czasie II wojny światowej oraz po jej zakończeniu.

Zespół Pusz wraz ze Stanisławem Soyką wystąpi w niedzielę w Starej Rzeźni. Podczas koncertu zabrzmi m.in. "Rota", "O mój rozmarynie" czy "Pąki białych róż" w nowych aranżacjach.

Również w niedzielę przed halą widowiskowo-sportową Arena Szczecin odbędzie się wydarzenie pod hasłem "Przelej krew za niepodległą", połączone z 5-leciem działalności Mobilnego Punktu Poboru Krwi. Szczecinianie będą mogli oddać krew, a także wziąć udział w prezentacji wozów służb mundurowych oraz warsztatach rodzinnych.(PAP)

autor: Marta Zabłocka

edytor: Paweł Tomczyk

mzb/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL