Współpraca to źródło naszego wspólnego sukcesu – podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak na piątkowej konferencji prasowej po spotkaniu ministrów obrony tzw. Bukareszteńskiej Dziewiątki zrzeszającej państwa wschodniej flanki NATO.
Dwudniowe spotkanie na wspólnej konferencji prasowej podsumowali szef polskiego MON i minister obrony Rumunii Gabriel-Beniamin Les.
"Jesteśmy zgodni co do tego, że współpraca, wspólne działanie to jest źródło naszego wspólnego sukcesu" - powiedział Błaszczak. Dodał, że w tym kontekście szczególną wagę przywiązujemy do wspólnych ćwiczeń.
Błaszczak podkreślał, że Wojsko Polskie jest aktywne w NATO-wskich programach eFP (wzmocnionej Wysuniętej Obecności) i tFP (dostosowanej Wysuniętej Obecności). "Jesteśmy zgodni co do tego, że wspólne ćwiczenia wzmacniają nasze zdolności obronne" - powiedział szef polskiego MON.
Zaznaczył, że spotkanie ministrów obrony państw tzw. Bukareszteńskiej Dziewiątki - czyli Polski, Rumunii, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Słowacji, Czech i Bułgarii - przypadło w szczególnym czasie, gdy obchodzone jest 70-lecie NATO, 20-lecie przystąpienia do Sojuszu Polski, Czech i Węgier oraz 15-lecie wejście do sojuszu pozostałych państw B9. "Dokonaliśmy dobrego wyboru. Razem jesteśmy silni, razem możemy zapewnić obronę naszych państw" - podkreślił Błaszczak.
Minister obrony Rumunii zaznaczył, że spotkanie w Warszawie było świetną okazją do poruszenia tematów dotyczących współpracy w NATO, jak i w UE - Rumunia sprawuje obecnie prezydencję w Radzie UE.
Les podkreślił, że Rumunia - podobnie jak Polska - jest aktywnym partnerem w NATO, sojuszu zapewniającym bezpieczeństwo. Jak zaznaczał, podczas rozmów w ramach spotkania B9 oraz dwustronnych z szefem polskiego MON, partnerzy podkreślali wagę współpracy naszych państw w Sojuszu co pozwala na zapewnianie "bezpieczeństwa na flance wschodniej, jak na rozwój mechanizmów odstraszania i obrony".
Warszawskie spotkanie państw B9 przypadło na 70. rocznicę podpisania traktatu waszyngtońskiego i powołania NATO. Było to drugie spotkanie państw Bukareszteńskiej Dziewiątki z udziałem ministrów obrony. Pierwsze konsultacje w tym gronie odbyły się w Warszawie w 2014 r.
MON informowało, że tematem rozmów w Warszawie są możliwości wspólnego wkładu w poprawę sojuszniczego odstraszania i obrony "zgodnie z zasadą 360 stopni, czyli na wszystkich kierunkach strategicznych", zwłaszcza w obszarach planowania, łańcucha dowodzenia w regionie, zapewnienia sił o odpowiedniej gotowości, a także wsparcia dla krajów partnerskich Sojuszu. Inne tematy to współpraca w ramach nowych inicjatyw unijnych, takich jak mechanizm stałej współpracy obronnej PESCO, Europejski Fundusz Obronny czy mobilność wojskowa.
Dziewiątka Bukaresztańska to regionalna inicjatywa służącą koordynacji stanowisk i wymianie poglądów państw wschodniej flanki NATO na sprawy bezpieczeństwa. Formułę konsultacji w gronie tych dziewięciu krajów zainaugurowało spotkaniem prezydentów w Warszawie w 2014 r. W listopadzie 2015 r. na tzw. mini szczycie NATO w Bukareszcie państwa Europy środkowowschodniej podpisały wspólną deklarację połączenia wysiłków na rzecz zapewnienia silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej NATO w regionie. (PAP)
autor: Krzysztof Kowalczyk
krz/ godl/