Europa i świat po 1989 roku

11.09.2018

Szef MON rozmawiał z ambasador USA m.in. o obecności sił USA w Polsce

Obecność żołnierzy USA w Polsce, bezpieczeństwo na wschodniej flance i współpraca w NATO były tematami rozmowy szefa MON Mariusza Błaszczaka z ambasador USA Georgette Mosbacher. O spotkaniu poinformował we wtorek na Twitterze minister obrony.

"Dziś spotkałem się z nową ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher @USAmbPoland. W bardzo dobrej atmosferze rozmawialiśmy o obecności żołnierzy USA w Polsce, o bezpieczeństwie na wschodniej flance i o współpracy w NATO. Razem jesteśmy silniejsi. Życzę powodzenia Pani Ambasador" - napisał Błaszczak na Twitterze.

Błaszczak w Polast News poinformował, że rozmowa dotyczyła też wizyty prezydenta Andrzeja Dudy i jego samego w USA. "Pani ambasador jest osobą konkretną, więc rozmawialiśmy o konkretach, jest osobą energiczną, zaangażowaną, ja bardzo cieszę się z tego, że pani ambasador potwierdziła, że bardzo chciała być ambasadorem USA w Polsce. To jest rzeczywiście bardzo dobry sygnał, że nasze relacje ze Stanami Zjednoczonymi będą jeszcze mocniejsze" - zaznaczył Błaszczak.

"Podkreślam, że muszą być spełnione łącznie trzy warunki, byśmy mieli zdolności obronne takie, które zapewnią bezpieczeństwo Polski: a więc wojsko polskie musi być liczniejsze, musi być wyposażone w nowoczesny sprzęt i mocniej osadzone w strukturach NATO, w tym ze Stanami Zjednoczonymi" - mówił szef MON.

Pytany, czy temat praworządności w Polsce pojawił się w czasie rozmowy, Błaszczak powiedział, że "nie był on poruszany".

Mosbacher na Twitterze - podziękowała za spotkanie i zapewniła o bardzo dobrej współpracy wojskowej między naszymi krajami. "Bardzo dziękuję Panie Ministrze. Polsko-amerykańska współpraca wojskowa jest bardzo dobra i jestem przekonana, że będzie jeszcze lepsza" - napisała Mosbacher.

Georgette Mosbacher jest pierwszą kobietą w historii polsko-amerykańskich stosunków, która objęła stanowisko ambasadora w Warszawie. (PAP)

autor: Wiktoria Nicałek, Marzena Kozłowska

wni/ mzk/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL