Europa i świat po 1989 roku

13.02.2020

Szef MSZ: Finlandia jest ważnym partnerem Polski

Finlandia jest ważnym partnerem Polski, a dialog obu państw jest konstruktywny – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, który w czwartek podczas wizyty w Finlandii rozmawiał z szefem fińskiej dyplomacji Pekką Haavisto.

"Finlandia jest ważnym partnerem Polski. Dialog między Warszawą a Helsinkami jest otwarty i konstruktywny" – zaznaczył polski minister, cytowany na Twitterze przez MSZ.

Jak poinformował resort na stronie internetowej, głównymi tematami spotkania były współpraca dwustronna, kwestia bezpieczeństwa europejskiego i wschodnie sąsiedztwo Unii Europejskiej. Dyskutowano również o sytuacji na Bliskim Wschodzie, Partnerstwie Wschodnim i kontynuacji polityki rozszerzenia UE.

Czaputowicz wyraził zadowolenie, że Polska i Finlandia podzielają stanowisko w sprawie rozszerzenia UE. Zachęcił także Haavisto do złożenia w niedalekiej przyszłości wspólnej wizyty - w gronie tzw. przyjaciół rozszerzenia - w Albanii i Macedonii Północnej, ubiegających się o przyjęcie do Wspólnoty.

CZYTAJ TAKŻE

Polski minister zaznaczył też, że Warszawa ze szczególnym zadowoleniem przyjmuje fińskie wysiłki na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i stabilności na Morzu Bałtyckim, jak i rolę Finlandii we współpracy NATO-UE.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił również znaczenie relacji gospodarczych między oboma państwami, których wymiana handlowa w 2018 roku przekroczyła 3,6 mld euro. W Polsce działa ponad 200 fińskich przedsiębiorstw - dodał.

Dwudniowa wizyta Czaputowicza w Helsinkach odbywa się w stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Finlandią. Z tej okazji ministrowie wzięli udział w uroczystym upamiętnieniu tej rocznicy.

"100 lat po nawiązaniu stosunków (dyplomatycznych) Polskę i Finlandię nadal łączy przyjaźń. (...) Nasze kraje, jako partnerzy, członkowie UE i aktywni członkowie forów wielostronnych, mają istotny wkład w rozwiązywanie problemów regionalnych i globalnych" - deklarował Czaputowicz w przemówieniu.

W czwartek rano polski minister spraw zagranicznych rozmawiał także z prezydentem Finlandii - Saulim Niinisto, a także z przedstawicielami komisji spraw zagranicznych fińskiego parlamentu.

W środę Czaputowicz spotkał się z Polonią i Polakami zamieszkałymi w Finlandii.(PAP)

adj/ akl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL