II wojna światowa

01.03.2018 aktualizacja 03.03.2018

Szef ukraińskiego MSZ uda się w sobotę do Pawłokomy

Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin złoży w sobotę wizytę w Polsce, gdzie weźmie udział w uroczystościach upamiętnienia Ukraińców, którzy zginęli z rąk polskiego podziemia w 1945 roku – poinformowała w czwartek ukraińska dyplomacja.

Klimkin uda się do Pawłokomy na Podkarpaciu, gdzie w marcu 1945 roku oddział poakowski zabił - według niektórych źródeł ponad 300 Ukraińców - w odwecie za uprowadzenie i zamordowanie przez UPA 11 Polaków.

20 września 2001 r. prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie wszczął śledztwo w sprawie zabójstwa w dniach 1-3 marca 1945 r. w Pawłokomie ponad 368 obywateli narodowości ukraińskiej prawdopodobnie przez polskie oddziały partyzanckie. W toku śledztwa przesłuchano łącznie 172 świadków zamieszkałych na terenie Polski oraz, w drodze międzynarodowej pomocy prawnej, mieszkających na terenie Ukrainy, Białorusi, Australii i USA.

W śledztwie nie ustalono pełnej liczby ofiar zbrodni w Pawłokomie. W tej sprawie brak jest jakichkolwiek dokumentów urzędowych oprócz protokołu częściowej ekshumacji jednego z trzech grobów. Ustalając liczbę ofiar oparto się na zeznaniach świadków oraz oświadczeniach złożonych przed funkcjonariuszami Służby Bezpieczeństwa w 1964 r. W ten sposób stwierdzono, iż w tamtym czasie w Pawłokomie dokonano zabójstwa co najmniej 109 osób, w tym kobiet, mężczyzn i dzieci.

Mimo wykonania licznych czynności procesowych, nie ustalono sprawców tego przestępstwa. Stąd też postępowanie w zakresie tego czynu umorzono wobec niewykrycia sprawców przestępstw.

"3 marca 2018 roku minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin złoży wizytę roboczą w Rzeczpospolitej Polskiej, gdzie weźmie udział w uroczystościach żałobnych poświęconych rocznicy rozstrzelania Ukraińców przez jednostki polskiego podziemia we wsi Pawłokoma w marcu 1945 roku" – podało MSZ w Kijowie.

Dzień wcześniej, w piątek, Klimkin będzie we Lwowie, gdzie wygłosi wykład dla studentów uniwersytetu im. Iwana Franki oraz - jak przekazano w komunikacie – "złoży kwiaty pod pomnikiem żołnierzy Ukraińskiej Armii Galicyjskiej i na polskich grobach wojskowych".

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ami/ mc/ mhr/ mrr/

 

Śledztwo w sprawie zabójstwa w dniach 1-3 marca 1945 r. w Pawłokomie ponad 368 obywateli narodowości ukraińskiej przez polskie oddziały partyzanckie

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL