Polska po 1989 roku

11.08.2017

Szef Urzędu ds. Kombatantów: Wyznacznikiem siły jest potencjał WP 

Wyznacznikiem tego, czy jesteśmy słabi czy mocni, jest potencjał Wojska Polskiego - powiedział w piątek szef Urzędu ds. Kombatantów Jan Józef Kasprzyk podczas wręczania medali "Pro Patria" osobom zasłużonym w kultywowaniu pamięci walk o niepodległość RP.

Medalami "Pro Patria" odznaczeni zostali: generał brygady Wojska Polskiego Krzysztof Żabicki, płk Robert Kowalski, ppłk Mariusz Muskus oraz Jerzy Kunikowski.

"Kiedy rodziła się polska państwowość jesienią 1918 r., to musiała ona połączyć w sobie trzy niezależnie działające od siebie byty, jakimi były organizmy państw zaborczych. Musiała też sobie odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie - czy jest w tym miejscu Europy, miejsce dla państwa słabego. Twórcy, ojcowie naszej niepodległości, na to pytanie dali odpowiedź bardzo słuszną: nie ma miejsca w tej części Europy dla państw słabych" - powiedział Kasprzyk.

Podkreślił, że od początków niepodległości stawiano na rozwój polskiej siły zbrojnej i Wojska Polskiego. "To trwało przez cały okres wojenny, również po śmierci marszałka Piłsudskiego, a może zwłaszcza wtedy - gdy groza wojny zawisła nad Polską i Europą. To, że w Warszawie była ponad połowa zakładów przemysłu zbrojeniowego, to po raz kolejny udowadnia tezę, że Warszawa jest miastem niezwykłym, i pewnie dlatego zawsze niezwyciężonym" - ocenił szef Urzędu ds. Kombatantów.

Jak wyjaśnił Kasprzyk, odpowiedź na pytanie czy Polska może sobie pozwolić na słabość pozostaje wciąż aktualna. "Cały czas musimy nie tylko snuć wokół tego pytania rozważania, ale również - i dobrze, że tak się dzieje - odpowiadać czynem na to, że nie możemy w tym miejscu Europy pozwolić sobie na słabość. Pewnym wyznacznikiem tego czy jesteśmy słabi czy mocni jest polska siła zbrojna, potencjał Wojska Polskiego. Uczmy się od tamtego pokolenia jak budować. Oni mieli zdecydowanie trudniej, bo tworzyli Rzeczpospolitą i armię z niczego. My reformujemy po wielu latach - również zaniedbań - polską armię" - zaznaczył Kasprzyk.

"Myślę, że ta wystawa jako dobry przykład na to jak budować wielkość i potencjał Rzeczypospolitej, wielu spacerującym tutaj udzieli odpowiedzi i wzmocni chęć budowania wielkiej, niepodległej, silnej Rzeczpospolitej z silną armią" - mówił Kasprzyk.

"Działalność władz wojskowych państwa polskiego odrodzonego po 123 latach niewoli, nie ograniczała się wyłącznie do zakładania fabryk broni, amunicji, materiałów wybuchowych i sprzętu wojskowego. Potencjał militarny wzmacniano przez cały okres II RP, wspierając prywatne wytwórnie sprzętu technicznego. W 1939 r. czołówkę polskiego przemysłu zbrojeniowego tworzyło ponad 200 zakładów przemysłowych, państwowych i prywatnych, w tym 103 na terenie Warszawy. Ekspozycja prezentuje wybrane zakłady przemysłu zbrojeniowego, motoryzacyjnego, lotniczego, metalurgicznego, radiotechnicznego i optycznego, działające w Warszawie w latach 1918-1939 na rzecz Wojska Polskiego. Przodujące w skali kraju w zakresie najbardziej zaawansowanych technologii i doceniane poza krajem za jakość produkcji, miały niebagatelny wpływ na rozwój przemysłu, a za tym bezpieczeństwa Rzeczpospolitej" - powiedział dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej Jan Tarczyński.

Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON Sławomir Frątczak podkreślił, że dzięki wystawie turyści będą mieli okazję zobaczyć, że na terenach kraju istniała "polska myśl techniczna". "Bez niej nie byłoby w ogóle wojny obronnej. Technika była, choć może nie w takiej skali jak byśmy tego oczekiwali. Należy jednak pamiętać, że była - i to nie słaba" - ocenił Frątczak.

Inauguracji wystawy towarzyszyła prezentacja Fiata 508 III Junak. Egzemplarz "najpopularniejszego samochodu" Wojska Polskiego II RP przedstawił dyrektor Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach Zbigniew Mikiciuk.

Ekspozycja "Przemysł Warszawy w służbie Wojska Polskiego 1918-1939" przygotowana z okazji Święta Wojska Polskiego dostępna będzie w Galerii Plenerowej przy Al. Ujazdowskich od piątku do 3 września 2017 r. Wystawę zorganizowali: Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON i Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. (PAP)

masl/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL