Kultura i sztuka po 1989 roku

08.09.2018 aktualizacja 09.09.2018

Szymon Nehring z NOSPR w centrum koncertowym w Kopenhadze - w niedzielę

Szymon Nehring. Fot. PAP/L. Szymański Szymon Nehring. Fot. PAP/L. Szymański

Finalista Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, polski pianista Szymon Nehring wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia dadzą w niedzielę koncert w centrum duńskiego radia DR Koncerthuset w Kopenhadze.

O koncercie poinformował PAP w piątek Instytut Adama Mickiewicza (IAM).

Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia poprowadzi jej dyrektor artystyczny i dyrygent Alexander Liebreich.

Koncert odbędzie się w prestiżowym centrum koncertowym duńskiego radia - DR Koncerthuset. W programie zaplanowano wykonanie: Koncertu fortepianowego e-moll nr 1 op. 11 Fryderyka Chopina, Koncertu na orkiestrę Witolda Lutosławskiego oraz Suity nr 1 Peer Gynt op. 46 Edwarda Griega.

"We wszystkich prezentowanych utworach występują, charakterystyczne dla epoki romantyzmu, zarówno w Polsce jak również w Skandynawii, nawiązania do muzyki ludowej. Zarówno Fryderyk Chopin, jak i Edward Grieg poszukiwali inspiracji do swoich kompozycji w zwyczajach i historii swoich krajów. W Koncercie na orkiestrę, współczesnym hołdzie dla węgierskiego kompozytora Beli Bartoka, Witold Lutosławski zawarł motywy zaczerpnięte z węgierskich ludowych melodii" - czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Jak poinformował IAM, DR Koncerthuset to jeden z najnowocześniejszych ośrodków kulturalnych w Skandynawii. Za akustykę sal koncertowych odpowiada prestiżowa japońska firma Nagata Acoustics. Nagata była też konsultantem przy budowie sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a także Elbphilharmonie w Hamburgu i Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu.

Wrześniowy koncert w Danii będzie kulminacją współorganizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza i Ambasadę RP w Kopenhadze obchodów jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wydarzenie jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego "POLSKA 100", realizowanego w ramach programu wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017–21.

Pianista Szymon Nehring (ur. 29 września 1995 r. w Krakowie) jako pierwszy z Polaków został laureatem prestiżowego Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie w 2017 r. Był też finalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2015 r.

Więcej informacji na stronie: www.culture.pl (PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL