II Rzeczpospolita

11.01.2019

Towarzystwo Jana Karskiego wystąpiło o pośmiertną nominację generalską dla Mariana Kozielewskiego

Towarzystwo Jana Karskiego wystąpiło o pośmiertną nominację generalską dla podinsp. Mariana Kozielewskiego, patrona warszawskiej KSP. W środę w Komendzie Stołecznej Policji odsłonięto tablicę jego imienia. Udział w uroczystości wzięli m.in. przedstawiciele rodzinny Kozielewskiego.

Jak poinformowano w przesłanym w piątek komunikacie, wystąpienie w sprawie takiego aktu pamięci narodowej zostało skierowane do prezydenta Andrzeja Dudy.

"100-lecie powołania Policji Państwowej 24 lipca br. jest znakomitą okazją, aby Mariana Kozielewskiego, który służył w niej od pierwszego dnia, stając się jej chlubą, podnieść pośmiertnie do stopnia generalskiego" - napisało Towarzystwo Jana Karskiego.

Marian Stefan Kozielewski był żołnierzem Legionów Polskich, członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej, podporucznikiem rezerwy piechoty Wojska Polskiego, inspektorem Policji Państwowej w II Rzeczypospolitej, pierwszym komendantem policji granatowej w Warszawie, a później organizatorem i pierwszym komendantem głównym Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego.

Był też bratem Jana Karskiego, prawnika i dyplomaty, kuriera i emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego w stopniu porucznika, świadka Holocaustu.(PAP)

sno/ pch/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL