Auschwitz

12.09.2017

Umorzono postępowanie przeciw b. esesmanowi z Auschwitz

Były esesman Hubert Zafke. Fot. PAP/EPA Były esesman Hubert Zafke. Fot. PAP/EPA

Sąd w Neubrandenburgu (Meklemburgia-Pomorze Przednie) poinformował we wtorek o umorzeniu postępowania przeciwko b. sanitariuszowi z niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, esesmanowi Hubertowi Zafke ze względu na jego stan zdrowia.

Prokuratura złożyła w zeszłym miesiącu wniosek o umorzenie postępowania, kiedy biegli orzekli, że 96-letni Zafke jest niezdolny do udziału w procesie z powodu demencji.

Proces przeciwko byłemu sanitariuszowi rozpoczął się w listopadzie 2015 r. Były esesman, oskarżony o współudział w zamordowaniu co najmniej 3681 osób, pełnił służbę w obozie Auschwitz-Birkenau przez miesiąc, od połowy sierpnia 1944 r. W tym czasie do obozu zagłady dotarło 14 pociągów z więźniami, z których większość została zamordowana w komorach gazowych.

Według prokuratury Zafke wiedział, że odbywa służbę w obozie zagłady. Wspierając struktury obozowe, esesman "uczestniczył w zagładzie" - napisano w akcie oskarżenia. On sam twierdził, że jako sanitariusz opiekował się załogą obozu.

Zafke był w 1948 roku skazany na ponad trzy lata więzienia przez polski sąd za przynależność do SS i służbę w Auschwitz. Po odbyciu kary zamieszkał w Meklemburgii w NRD. (PAP)

az/ mal/

arch.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL