Inne

17.09.2013 aktualizacja 14.07.2016

Urna z prochami Sławomira Mrożka złożona w sarkofagu

Sławomir Mrożek. Fot. PAP/J. Bednarczyk Sławomir Mrożek. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Urna z prochami Sławomira Mrożka została złożona w sarkofagu w Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła św. św. Piotra i Pawła w Krakowie. "Niech to ostatnie pożegnanie będzie wyrazem naszej miłości, ukoi nasz ból i umocni nadzieję. Kiedyś bowiem (...) z radością spotkamy ponownie naszego brata tam, gdzie śmierć zostanie pokonana przez miłość. Niech ta nadzieja przenika nasze skupienie i naszą modlitwę" - żegnał zmarłego kardynał Stanisław Dziwisz. Urnie znoszonej do krypty towarzyszyła rodzina, przedstawiciele władz miasta i województwa.

Pisarz i dramaturg został pochowany w jednej z najstarszych krypt, datowanej na rok 1735. Sarkofag wykonany z piaskowca ma prostą formę. Na jego boku wykute zostało imię i nazwisko zmarłego, pełne daty jego narodzin i śmierci i słowo: „pisarz”.

Mrożek jest pierwszą osobą pochowaną w Panteonie Narodowym, w którym mają spoczywać wybitni przedstawiciele sztuki, kultury i nauki.

W ślad za rodziną do podziemi zniesione zostały wieńce od rodziny, prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, władz miasta i województwa. Pozostałe wieńce umieszczono na stelażach przed kościołem.

Krypta od godz. 15.30 do 18.30 będzie dostępna dla mieszkańców Krakowa.(PAP)

wos/ rgr/ mlu/ abe/ bk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL