Fundacja Wspólna Europa we współpracy z Instytutem Polskim w Wilnie uruchomiła litewskojęzyczną wersję strony internetowej "Tadeusz Kościuszko. Życie jak film" poświęconą bohaterowi walk o niepodległość w Polsce, na Litwie, Białorusi i w USA.
"Uruchomienie litewskiej wersji językowej strony o Kościuszce stanowi zwieńczenie Roku Tadeusza Kościuszki na Litwie" - napisał w piątkowym komunikacie dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński.
Strona internetowa http://kosciuszko.online/lt przybliża losy Tadeusza Kościuszki i wskazuje na niewykorzystany potencjał, który tkwi w jego biografii. Informacje o życiu Kościuszki przedstawiono tu jako potencjalny scenariusz filmowy. Dzięki przystępnej formie twórcy docierają do międzynarodowej widowni.
Strona ma już sześć wersji językowych, m.in. angielską, litewską i rosyjską.
"Pierwsze wersje przygotowaliśmy sami, a z pomysłem kolejnych zgłosiliśmy się do Instytutów Polskich" - powiedział Łukasz Grajewski, prezes Fundacji Wspólna Europa i pomysłodawca projektu. "Dzięki ich wysiłkom powstała już wersja węgierska i ukraińska" - zaznaczył.
Rok Tadeusza Kościuszki na Litwie, ustanowiony w związku z 200. rocznicą śmierci bohatera, w maju zainaugurował Instytut Polski w Wilnie. W Kownie odbyła się prelekcja pt. "Generał Tadeusz Kościuszko – bohater narodów miłujących wolność: Polaków, Litwinów i Amerykanów". Odbył się inscenizowany pokaz wojskowych grup rekonstrukcyjnych. W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie zasadzono dąb Tadeusza Kościuszki.
W październiku w litewskim Sejmie zorganizowano konferencję naukową poświęconą Kościuszce, otwarto tu też wystawę pt. "Tadeusz Kościuszko. Cena wolności", którą przygotowała ambasada Polski oraz Instytut Polski w Wilnie, MSZ RP i Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ mobr/ mc/