Europa i świat po 1989 roku

23.06.2018

W Budapeszcie msza i wręczenie nagród w święto węgierskiej Polonii

Uroczystą mszą świętą w bazylice św. Stefana w Budapeszcie oraz wręczeniem nagród św. Władysława i nagród za zasługi dla Polonii węgierskiej uczczono w sobotę w Budapeszcie święto Polonii na Węgrzech i 100-lecie niepodległości Polski.

Obchody, zorganizowane przez Ogólnokrajowy Samorząd Polski na Węgrzech, rozpoczęły się od przejścia uczestników w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza od Teatru Śródmiejskiego do bazyliki św. Stefana, gdzie odbyła się msza święta.

W uroczystościach uczestniczyli między innymi szef Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Bonisławski, ambasador RP na Węgrzech Jerzy Snopek oraz przedstawiciele Polonii, w tym rzeczniczka narodowości polskiej w parlamencie węgierskim Ewa Ronay i szefowa Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech Małgorzata Soboltyńska.

Po mszy wręczono nagrody. Nagrodę św. Władysława, przyznawaną osobom szczególnie zasłużonym dla węgierskiej Polonii, otrzymał węgierski wiceminister ds. Kościoła Miklos Soltesz.

Jak podkreślono w laudacji, nagroda jest wyrazem uznania za jego wkład w umacnianie przyjaźni polsko-węgierskiej. Soltesz – jak wskazano - ma wielkie zasługi w rozwijaniu współpracy między Kościołem węgierskim i polskim, wsparł m.in. Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej na Węgrzech, konferencję o historycznej roli Polski i Węgier w obronie chrześcijańskiej Europy, remont siedziby Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech oraz Centrum Oświatowo-Szkoleniowego w Balatonboglar.

Nagrody za zasługi dla Polonii węgierskiej otrzymali zaś pracownica Domu Polskiego w Budapeszcie Ewa Halina Nagy, pomagająca starszym i samotnym Polakom na Węgrzech i organizująca wraz z polskimi siostrami zakonnymi Klub Seniora, a także jeden z głównych organizatorów odpustu w Derenku, dawnej polskiej wsi przy granicy ze Słowacją, Imre Mihalik.

Święto Polonii węgierskiej przypada w dzień jej patrona, św. Władysława, 27 czerwca.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ ulb/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL