II Rzeczpospolita

20.01.2020

W Bydgoszczy świętowano 100. rocznicę powrotu miasta do macierzy

Bydgoszcz, 20.01.2020. Odsłonięcie tablicy Romana Dmowskiego na gmachu Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli, 20 bm. W Bydgoszczy trwają uroczystości 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Polski. Fot. PAP/T. Żmijewski Bydgoszcz, 20.01.2020. Odsłonięcie tablicy Romana Dmowskiego na gmachu Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli, 20 bm. W Bydgoszczy trwają uroczystości 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Polski. Fot. PAP/T. Żmijewski

100 lat minęło od chwili kiedy Bromberg ponownie stał się Bydgoszczą - powiedział w poniedziałek prezydent miasta Rafał Bruski. Na Starym Rynku odbyła się uroczystość patriotyczna z okazji powrotu miasta do macierzy po okresie panowanie zaborców.

Pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa przedstawiciele władz, organizacji i instytucji oraz kombatanci złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.

"100 lat minęło od chwili kiedy Bromberg ponownie stał się Bydgoszczą, pojawiając się na mapie odrodzonej po dziesięcioleciach zaborów Rzeczypospolitej. Tym samym spełniło się największe marzenie - i jednocześnie najbardziej śmiałe - zamieszkujących tu rodaków, aby znowu mogli mieszkać w Polsce. Mimo szykan, masowej germanizacji, usilnych prób tłumienia polskiego ducha, nigdy nie utracili wiary w to, że kiedyś nad miastem założonym przez króla Kazimierza Wielkiego, jednego z największych władców w naszej historii, ponownie powiewać będzie biało-czerwona flaga" - powiedział w czasie uroczystości prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

CZYTAJ TAKŻE

Prezydent podkreślił, że droga prowadząca do wolności była wyjątkowo długa, nierzadko naznaczona cierpieniem i krwią. Dodał, że szlak ku upragnionej Bydgoszczy wpisało się bolesne doświadczenie pierwszej wojny światowej, ale i tryumf powstania wielkopolskiego.

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz przypomniał, że w ciągu 100 lat przeszła wiele, były dni tragiczne i dni chwały, był ból, łzy, ale i radość.

"Z okazji wielkiego święta wszystkim, drogim bydgoszczanom życzę pomyślności w spełnieniu własnych aspiracji. Jestem przekonany, że Bydgoszcz, która tyle doświadczyła, ma przed sobą wielką przyszłość, właśnie dzięki wam jej mieszkańcom. Cieszmy się tym świętem. Niech żyje polska Bydgoszcz. Cześć i chwała jej bohaterom" - mówił wojewoda.

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki podkreślił, że przed wszystkim stoi odpowiedzialność za przyszłość naszej ojczyzny. "Te słowa kierujemy do siebie, a szczególnie do młodych pokoleń. Ojczyzna to wielka zbiorowa mądrość i odpowiedzialność" - dodał.

W rocznicę odzyskania niepodległości na murach czterech budynków w centrum Bydgoszczy odsłonięto tablice upamiętniające bohaterów wolności, poświęcone: marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, Wojciechowi Korfantemu, Romanowi Dmowskiemu i gen. Józefowi Hallerowi.

Za datę powrotu Bydgoszczy do macierzy przyjmuje się 20 stycznia 1920 r. Tego dnia wkroczyło do miasta wojsko polskie. Jako pierwsi pojawili się saperzy dowodzeni przez ppłk. Witolda Butlera. Witano ich na rogatkach miasta. Pochód ulicami miasta na Stary Rynek przerodził się w patriotyczną manifestację. Po pierwszych oddziałach łącznikowych wkroczył do Bydgoszczy 6. pułk strzelców wielkopolskich pod dowództwem mjr. Bernarda Śliwińskiego.

Dzień wcześniej w ratuszu odbyło się formalne przekazanie władzy polskiemu prezydentowi komisarycznemu Janowi Maciaszkowki przez niemieckiego burmistrza Hugo Wolffa.(PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL