Polska po 1989 roku

18.12.2018

W Katowicach pożegnano Jerzego Wartaka

Uroczystości pogrzebowe jednego z liderów strajku w kopalni Wujek w grudniu 1981 r. Jerzego Wartaka w parafii św. Józefa w Katowicach.  PAP/A. Grygiel Uroczystości pogrzebowe jednego z liderów strajku w kopalni Wujek w grudniu 1981 r. Jerzego Wartaka w parafii św. Józefa w Katowicach. PAP/A. Grygiel

W Katowicach pożegnano we wtorek Jerzego Wartaka – jednego z liderów strajku w kopalni Wujek w grudniu 1981 r., wieloletniego działacza Solidarności. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli jego bliscy, przyjaciele i znajomi.

Mszę w intencji zmarłego odprawiono kościele pw. św. Józefa, po czym jego ciało złożono do grobu na pobliskim cmentarzu. Uczestnicy uroczystości podkreślali, że zmarły w wieku 71 lat Jerzy Wartak był człowiekiem odważnym, a jednocześnie niezwykle przyjaznym; godnym naśladowania.

„To człowiek, który przez całe życie był w coś zaangażowany, zaangażowany także społecznie. Przez cały czas starał się swoją aktywnością być czasem nawet wyprzedzać niektóre myśli, pomysły; człowiek, który dawał z siebie bardzo dużo ciepła, czego byliśmy często świadkami” - powiedział dyrektor działającego przy kopalni Wujek Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa.

Jerzy Wartak urodził się 16 czerwca 1947 r. w Dąbrowie Górniczej. W 1974 r. zaczął pracę jako górnik w kopalni Wujek, od września 1980 r. należał do Solidarności. Uczestniczył w ogłoszonym po wprowadzeniu stanu wojennego strajku, krwawo stłumionego przez milicję – do górników strzelali funkcjonariusze plutonu specjalnego ZOMO, którzy zabili dziewięciu protestujących, a ponad 20 innych ranili. Była to największa tragedia stanu wojennego.

20 grudnia 1981 r. Wartak został zatrzymany, był przetrzymywany w Komendzie Miejskiej Milicji Obywatelskiej i Komendzie Wojewódzkiej w Katowicach, następnie w Ośrodku Odosobnienia w Zabrzu-Zaborzu. 9 lutego 1982 r. skazany na 3,5 roku więzienia, osadzony w Areszcie Śledczym w Katowicach, w zakładach karnych w Raciborzu, Strzelcach Opolskich i Kłodzku, zwolniony 17 maja 1983 r.

Po wyjściu na wolność nie pozwolono mu na powrót do kopalni Wujek, przeniósł się więc do kopalni Makoszowy, dopiero w 1987 r. wrócił do Wujka. W latach 1989-95 był wiceprzewodniczącym tamtejszej komisji zakładowej „S”. Od 2000 r. był na emeryturze. W 2006 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W kwietniu 2005 r., po śmierci papieża Jana Pawła II wraz z niektórymi członkami rodzin zastrzelonych górników z Wujka Wartak wystąpił z apelem o pojednanie narodowe.

Jerzy Wartak zmarł w nocy z 10 na 11 grudnia w katowickim szpitalu.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ lun/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL