Polska po 1989 roku

02.04.2017

W Krakowie politycy i artyści czytali Konstytucję RP

Politycy i artyści, zaproszeni przez małopolski oddział KOD, przyszli w niedzielę na krakowski Rynek, aby publicznie czytać Konstytucję RP. Akcja miała upamiętnić 20. rocznicę uchwalenia ustawy zasadniczej.

Konstytucję czytali m. in.: poeta Adam Zagajewski i aktorki Beata Schimscheiner oraz Barbara Szałapak. Spośród polityków opozycji fragmenty ustawy zasadniczej odczytali m.in. Róża Thun, Bogdan Klich, Józef Lassota, Edward Nowak.

Do czytania włączali się także niektórzy przechodnie. Część zgromadzonych na Rynku miała ze sobą biało-czerwone flagi, flagi Unii Europejskiej i flagi w kolorach tęczy. Organizatorzy rozdawali konstytucję.

„Ta konstytucja została uchwalona z myślą jednoczenia wszystkich obywateli Rzeczypospolitej wokół naszej ojczyzny. W jednoczącej się Europie przez wiele lat ta konstytucja broniła nas przed niesprawiedliwością. Dzisiaj sama wymaga ochrony. Obecna władza pragnie zamienić ją w martwą literę” – mówił Michał Grzemowski z zarządu KOD Małopolska.

Adam Zagajewski ocenił w rozmowie z PAP, że publiczne czytanie konstytucji jest dobrym pomysłem, ponieważ "to nasz najważniejszy tekst, a rzadko do niego sięgamy". „Każdy woli czytać powieść kryminalną, gazetę codzienną albo Facebooka, a konstytucja jest fundamentem” – powiedział poeta i dodał: „Dzisiejsza akcja jest niewinna, bo czytamy tekst, który nas wszystkich obowiązuje i zobowiązuje”.

20 lat temu, 2 kwietnia 1997 r. Zgromadzenie Narodowe uchwaliło Konstytucję RP. Konstytucja została zatwierdzona w referendum, które odbyło się 25 maja 1997 r. i weszła w życie 17 października tego samego roku. (PAP)

bko/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL