II wojna światowa

23.08.2018

W piątek plenerowe widowisko historyczne „Mława 1939”

Rekonstrukcji bitwy pod Mławą, 2017 r. Fot. PAP/T. Waszczuk Rekonstrukcji bitwy pod Mławą, 2017 r. Fot. PAP/T. Waszczuk

150 osób wcieli się w role mieszkańców Mławy i żołnierzy podczas plenerowego widowiska „Mława 1939”, będącego rekonstrukcją niemieckiego nalotu bombowego na to miasto. Inscenizacja odbędzie się w piątek w trakcie obchodów rocznicy bitwy pod Mławą z września 1939 r.

W czasie widowiska w rolę swych przodków wcielą się mieszkańcy Mławy, którzy zgłosili się do udziału w inscenizacji. W spektaklu wystąpi w sumie 130 rekonstruktorów cywilnych i 20 wojskowych – poinformowała PAP rzeczniczka mławskiego Urzędu Miasta Magdalena Grzywacz.

„Widowisko będzie ilustracją codziennego życia Mławy, miasta przygranicznego we wrześniu 1939 r., zwykłego życia jego mieszkańców, Polaków, Żydów i Romów, które przerwał wybuch wojny i niemiecki nalot bombowy” – powiedziała PAP Grzywacz.

Jak przypomniała, mławskie obchody, które upamiętniają dramatyczne wydarzenia z września 1939 r., organizowane są od 2008 r. „Każdy spektakl jest jednak inny, gdyż szczegóły przygotowanego scenariusza, powstają ostatecznie w trakcie prób i warsztatów” – zaznaczyła Grzywacz.

W ramach mławskich wydarzeń, które w piątek upamiętnią 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz bitwy pod Mławą, zaplanowano również uroczysty apel i defiladę z udziałem pododdziałów 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz koncert pieśni patriotycznych.

Podczas uroczystości dyplom Honorowego Obywatela Miasta Mława otrzyma gen. Leszek Surawski, były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - od stycznia 2017 r. do 2 lipca tego roku, który przez ostatnie lata angażował się w obchody bitwy pod Mławą, jeszcze jako dowódca 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, która jest spadkobiercą 20. Dywizji Piechoty z września 1939 r.

W trakcie obchodów rocznicowych w Mławie odbędzie się także pokaz nowoczesnego sprzętu znajdującego się na wyposażeniu Wojska Polskiego, jak np. czołgów PT 91 Twardy i Leopard 2A5, pojazdów wojskowych Krab, Langusta i Dana oraz wyposażenia patrolu saperskiego ze specjalnym kombinezonem EOD 9 i wykrywaczami ładunków.

Na historycznych polach w Uniszkach Zawadzkich, gdzie toczyła się bitwa pod Mławą, zorganizowany zostanie I Drużynowy Bieg Żołnierski na 3 km o Puchar Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i Burmistrza Miasta Mława, w którym wezmą udział reprezentanci jednostek wojskowych – zgłosiło się 12 zespołów z całej Polski. Uczestnicy biegu pokonają dystans między dwoma historycznymi bunkrami.

Uroczysty apel oraz inscenizacja „Mława 1939” będą transmitowane w piątek w internecie - wydarzenia te będzie można oglądać na stronach www.mlawa.pl oraz www.bitwa1939.mlawa.pl.

Przez ostatnich 10 lat na polach w Uniszkach Zawadzkich odbywała się rekonstrukcja bitwy pod Mławą - było to jedno z największych tego typu widowisk w Europie, organizowane w oryginalnych fortyfikacjach i bunkrach z II wojny światowej. W tym roku, jak informował wcześniej mławski Urząd Miasta, z powodu zbyt wysokich kosztów przedstawionych przez rekonstruktorów, inscenizacja ta nie odbędzie się.

Bitwa pod Mławą, która trwała od 1 do 4 września, jest uważana za jedno z najważniejszych wydarzeń wojny obronnej Polski w 1939 r. Zasadnicza część walk rozegrała się w Uniszkach Zawadzkich. Podczas bitwy żołnierze 20. Dywizji Piechoty, która wchodziła w skład Armii Modlin pod dowództwem gen. Emila Krukowicza-Przedrzymirskiego, toczyli zacięte walki z oddziałami niemieckiej 3. Armii dowodzonej przez feldmarszałka Georga von Kuechlera.

Atakujące z terytorium ówczesnych Prus Wschodnich oddziały niemieckie, mające za zadanie jak najszybsze dotarcie do Warszawy, napotkały pod Mławą na silny opór oddziałów polskich - jednostki niemieckie dysponowały trzykrotną przewagę liczebną. W bitwie pod Mławą zginęło ok. 1,2 tys. żołnierzy polskich i 1,8 tys. niemieckich.

We wrześniu 1939 r. Mława, która była wówczas miastem granicznym, w wyniku niemieckiego nalotu bombowego została zniszczona w 70 proc.

W ramach obchodów 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej 1 września przed Mauzoleum Żołnierzy Września w Uniszkach Zawadzkich złożone zostaną kwiaty, a przed Pomnikiem Piechura zapalone zostaną 864 znicze, upamiętniające poległych w bitwie pod Mławą polskich żołnierzy. (PAP)

mb/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL