Walki o granice II RP

23.08.2019

W Podlaskiem obchody 100. rocznicy Powstania Sejneńskiego

Główne uroczystości związane z 100. rocznicą Powstania Sejneńskiego odbędą się w niedzielę w Sejnach (Podlaskie) przed pomnikiem poświęconym powstańcom. Wcześniej w sobotę zaplanowano wystawy historyczne, promocję książki i panel historyczny.

Powstanie sejneńskie jest najważniejszym wydarzeniem historycznym dla mieszkańców Sejneńszczyzny. Powstańcy 100 lat temu dążyli do opanowania Sejn, zajętych w sierpniu 1919 roku przez Litwinów, którzy kilkanaście dni wcześniej wycofali się z Suwałk.

23 sierpnia 1919 roku o godz. 3 rano rozpoczęło się powstanie. O godz. 6 miasto zostało zdobyte przez Polaków. 26 sierpnia z rana Litwini odbili Sejny, ale tylko na kilka godzin. Powstańcy zostali wsparci przez 41. Suwalski Pułk Piechoty. Litwini natarli ponownie na Sejny 28 sierpnia, ale Polacy obronili miasto. Dotychczas ustalono, że w powstaniu zginęło 54 Polaków, w tym osoby cywilne.

CZYTAJ TAKŻE

Obchody rozpoczną się w sobotę w południe odsłonięciem tablicy poświęconej pojednaniu polsko-litewskiemu. Tablica będzie ułożona na placu św. Agaty w Sejnach.

W stulecie powstania, oddział IPN w Białymstoku zaprezentuje wystawę poświęconą powstańcom z Okręgu Suwalskiego POW, którzy stanęli wówczas przeciwko wojskom litewskim. Muzeum Wojskowe w Kownie przygotuje z kolei wystawę poświęconą walce na pograniczu polsko-litewskim w latach 1919-1920.

Również w sobotę organizatorzy zaplanowali promocję książki prof. dr. hab. Wiesława Jana Wysockiego "Powstanie Sejneńskie 1919" oraz projekcję filmu dokumentalnego pt. "Rodzina Niepodległej: Powstanie sejneńskie 1919" w reżyserii Stefana Skrzypczaka.

W Ośrodku Kultury w Sejnach odbędzie się również panel historyczny o tematyce: "Wydarzenia na obszarze Suwalsko-Sejneńskim z okresu I wojny światowej i następstwa tego wielkiego konfliktu w postaci konfliktu polsko–litewskiego w cieniu przegranych Niemiec i zrewoltowanej Rosji".

CZYTAJ TAKŻE

Główne uroczystości 100. rocznicy powstania sejneńskiego rozpoczną się w niedzielę mszą św. w Bazylice Mniejszej w Sejnach. Potem wszyscy przejdą pod Pomnik Powstania Sejneńskiego i Czynu Niepodległościowego Ziemi Sejneńskiej.

Tereny północno-wschodniej Polski odzyskały swoją niepodległość niemal rok później niż reszta kraju. W Suwałkach stało się to 24 sierpnia 1919 roku, zaś w Sejnach 28 sierpnia. W piątek w Suwałkach rozpoczynają się obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL