Na Starym Rynku w Pucku rozpoczęły się w sobotę obchody 98. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. W uroczystościach uczestniczy m.in. zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Dariusz Gwizdała.
Następnie, w pobliskim kościele św. Apostołów Piotra i Pawła odbędzie się msza w intencji ojczyzny i ludzi morza. Po nabożeństwie jego uczestnicy przejdą do portu rybackiego, gdzie ma być m.in. odczytany list od prezydenta Andrzeja Dudy.
W porcie rybackim odbędzie się też wręczenie Pierścieni Hallera i złożenie kwiatów przy pomniku generała. Na wody Zatoki Puckiej wieniec zrzuci śmigłowiec Marynarki Wojennej.
10 lutego 1920 r. generał Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego, wrzucił do morza platynowy pierścień - symbol odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku.
28 czerwca 1919 roku w podparyskim Wersalu zwycięskie podczas I wojny światowej mocarstwa potwierdziły polskie prawa do ponad 140-kilometrowego wybrzeża Morza Bałtyckiego, od Sopotu do mniej więcej wysokości jeziora Żarnowieckiego. W granicach morskich Polski nie znalazł się jednak żaden większy port. Na mocy Traktatu Wersalskiego Gdańsk miał być Wolnym Miastem, pozostającym pod protektoratem Ligi Narodów.
Generał Haller do morza wrzucił pierścień, który kilka godzin wcześniej otrzymał w Gdańsku od miejscowej Polonii. Na zdobionej złotem obrączce był napis "Gdańsk – Puck 10 lutego 1920".
"Stojąc pod banderą oświadczyłem w krótkim przemówieniu, żeśmy wrócili nad morze i że Rzeczpospolita Polska staje się znów władczynią na swoim Bałtyku, na znak czego - zaślubin Polski z Bałtykiem - rzucam w morze pierścień ofiarowany przez polską ludność z Gdańska, który znów będzie polskim" - tak wspominał historyczny dzień w Pucku w swoich "Pamiętnikach" gen. Haller.
Dowódcy Frontu Pomorskiego podczas uroczystości w puckim porcie towarzyszyła dwudziestoosobowa delegacja Sejmu, przedstawiciele rządu, m.in. minister spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski, wicepremier Wincenty Witos, wojewoda pomorski Maciej Rataj, kontradmirał Kazimierz Porębski oraz dyplomaci: szef misji brytyjskiej i attache wojenno-morski USA.
Drugi identyczny pierścień, dar gdańskiej Polonii, Haller nosił na palcu aż do śmierci 4 czerwca 1960 roku w Londynie.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ son/