Władze RP na uchodźstwie

03.10.2017

W środę kancelaria Sejmu i RCL zaprezentują dzienniki urzędowe władz RP na uchodźstwie

Sejm. Fot. PAP/J. Turczyk Sejm. Fot. PAP/J. Turczyk

Kancelaria Sejmu i Rządowe Centrum Legislacji upublicznią w środę w systemach internetowych dzienniki urzędowe wydawane w latach 1939-1990 przez władze RP na uchodźstwie. W wydarzeniu weźmie udział premier Beata Szydło i marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Jak poinformowało PAP Centrum Informacyjne Sejmu, uroczystość odbędzie się w środę w Sali Kolumnowej. W jej trakcie nastąpi akt upublicznienia wyżej wymienionych dzienników urzędowych i dokumentów, których formalna urzędowa publikacja nastąpiła przed laty w wydawanych na emigracji gazetach urzędowych (Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim).

W czasie uroczystości zostanie także dokonana krótka prezentacja problematyki prawno-historycznej związanej z tymi dziennikami i ich obecnym upublicznieniem.

CIS podkreśla, że dzienniki urzędowe z lat 1939-1990 i ich treść są w Polsce bardzo mało znane. Nigdy też nie były wymieniane ani przywoływane w oficjalnie funkcjonujących urzędowych skorowidzach aktów prawnych w okresie PRL, ani w okresie III RP – także wówczas, gdy skorowidze te przybrały postać baz elektronicznych.

Według CIS obecne upublicznienie nie zmienia istniejącego stanu prawnego, stanowi jednak wypełnienie bezpodstawnie utrzymywanej luki obejmującej polskie prawodawstwo lat II wojny światowej oraz powojennej aktywności władz RP na uchodźstwie. Jak wskazuje CIS, "nowe wersje wspomnianych systemów informatycznych w sposób klarowny oddzielać będą segment ustawodawstwa władz RP na uchodźstwie od pozostałych aktów normatywnych". (PAP)

autor: Wiktoria Nicałek

wni/ hgt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL