Polska po 1989 roku

11.11.2017

W Suwałkach uroczyste obchody, wystawa i gra miejska w 99. rocznicę odzyskania niepodległości

Gra miejska poświęcona żołnierzom Polskiej Organizacji Wojskowej, historyczna wystawa oraz występ zespołu Suwalszczyzna towarzyszą obchodom Święta Niepodległości zorganizowanym w Suwałkach.

W Suwałkach władze miejskie zorganizowały uroczystość 99. rocznicy odzyskania niepodległości na Placu Józefa Piłsudskiego. W obchodach wziął także udział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, poseł pochodzący z Suwałk.

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz powiedział do zebranych, żeby nie licytować się o to, kto jest lepszym patriotą i nie dzielić w ten sposób Polaków. Z kolei wiceminister Zieliński mówił o odradzającym się patriotyzmie wśród młodych. „Odradza się i przeżywa renesans polski patriotyzm, zwłaszcza wśród młodych. Na naszych oczach ideologia lewicowo-liberalna, czy wręcz lewacka przegrywa. Młodzi chcą być tacy jak nasi przodkowie. Młodzi Polacy śpiewają dzisiaj cztery zwrotki polskiego hymnu narodowego, stają na baczność w domach prywatnych, gdy ten hymn, choćby podczas imprez sportowych jest odgrywany. Chcą pracować dla Polski” - powiedział Zieliński.

Wiceminister SWiA dodał, że od ćwierćwiecza mamy znowu upragnioną niepodległość, dzięki wielkiemu ruchowi „Solidarność”. Zdaniem Zielińskiego, Polsce potrzeba teraz mądrej jedności w reformowaniu kraju i odsunięcia „patologii” jakie narastały w PRL-u oraz przez ostatnie 25 lat. Zieliński zaprosił wszystkich do reformowania kraju i przestrzegał, że nie zmieni się Polski „ulicą i zagranicą”. „Place i ulice nie są dobrym miejscem do reformowania kraju, a jeszcze gorszym jest poszukiwanie wsparcia w obcych stolicach” - mówił Zieliński.

Z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości w Klubie Wojskowym 14. Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej można obejrzeć w sobotę wystawę fotograficzną pt. "Suwalscy żołnierze Marszałka wczoraj i dziś".

Poza tym można wziąć udział w grze miejskiej pt. ”W drodze do niepodległości”. Gra została poświęcona żołnierzom Polskiej Organizacji Wojskowej. Uczestnicy gry mają m.in. do wykonania misje związane z działalnością konspiracyjną. W trakcie gry można spotkać na ulicach miasta żołnierzy niemieckich, litewskich, za których przebiorą się członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Garnizon Suwałki. W Suwalskim Ośrodku kultury wystąpi wieczorem Zespół "Suwalszczyzna", który zaprezentuje swój repertuar z okazji Święta Niepodległości.

Prawie pół tysiąca uczniów oraz funkcjonariusze służb mundurowych wzięło w piątek udział w Suwałkach w II Biegu Niepodległości o Puchar Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego. Bieg odbył się na terenie Zalewu Arkadia w Suwałkach. Wśród uczestników biegu byli uczniowie ze szkół z klasami mundurowymi. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL