Polska po 1989 roku

10.11.2017

W Warszawie capstrzyk harcerski w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości

Patrzy na was Piłsudski i cieszy się, że jesteście godnymi i dziedzicami tamtej tradycji niepodległościowej - powiedział szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, zwracają się do harcerzy podczas piątkowego capstrzyku, który odbył się w Warszawie.

Capstrzyk harcerski z udziałem m.in. przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej oraz środowiska harcerskiego, odbył się w piątek na warszawskim pl. Józefa Piłsudskiego. Podczas uroczystości reprezentanci Hufca ZHP w Zgierzu, uczestnicy sztafety rowerowej po Ogień Niepodległości, przekazali lampion szefowi Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Janowi Józefowi Kasprzykowi. Następnie wspólnie złożyli Ogień Niepodległości u stóp pomnika Piłsudskiego; został on także przekazany do wszystkich województw w przygotowanych specjalnie na tę okazję lampionach z łusek artyleryjskich.

"Patrzy na was Józef Piłsudski i cieszy się, że jesteście godnymi spadkobiercami i dziedzicami tamtej tradycji niepodległościowej, że tak jak wasi poprzednicy potraficie poświęcić wszystko dla dobra Rzeczypospolitej, dla dobra drugiego człowieka - zwrócił się do harcerzy Kasprzyk. "Pamiętajcie zawsze o słowach, które Józef Piłsudski wypowiedział do swoich żołnierzy (...): +Idźcie swoją drogą, miłując tylko Polskę, służąc tylko Polsce+. To jest przesłanie, które i dla was, drodzy harcerze, musi być aktualne każdego dnia. Każdego dnia musicie być mu wierni" - podkreślił Kasprzyk.

Podczas uroczystości odczytano również odezwę przewodniczącego i naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego, Dariusza Supła, skierowaną do członków i przyjaciół ZHP z okazji rozpoczęcia obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości i 100-lecia utworzenia Związku Harcerstwa Polskiego.

"Jesteśmy wdzięczni pierwszym instruktorom i wychowawcom harcerskim za to, że pomimo zagrożenia ze strony zaborców, podjęli pokoleniowe wyzwanie krzewienia na polskich ziemiach harcerskiego ruchu. Jesteśmy im wdzięczni, że rozpalili w sercach młodych Polaków tęsknotę za niepodległą ojczyzną (...) i popchnęli ich do walki o wolność oraz do pracy przy odbudowie Niepodległej" - podkreślił hm. Supeł. Jak dodał, "ZHP dał odrodzonej Polsce nowe pokolenie, które już w 1939 r. sprawdziło się w największej dziejowej próbie, tworząc podczas II wojny światowej ruch oporu wobec okupanta (...)", a współcześni harcerze w swoich poprzednikach widzą "patronów swojej teraźniejszości i przyszłości".

Wyprawy po Ogień Niepodległości organizowane są od 2000 roku, a pomysł sztafety nawiązuje do tradycji okresu międzywojennego. Wówczas młodzi ludzie biegli do Kostiuchnówki z krakowskich Oleandrów, miejsca wymarszu w 1914 r. Pierwszej Kompanii Kadrowej. Na cmentarzu legionowym w Polskim Lasku (Kostiuchnówka) zapalali ogień i nieśli go do Krakowa. Współcześnie po Ogień Niepodległości wyrusza na Ukrainę harcerska wyprawa ze Zgierza. Rozpala go także na polu bitwy pod Kostiuchnówką, od zniczy płonących na mogiłach legionistów poległych w 1915 i 1916 roku. W lampie umieszczonej na bagażniku roweru harcerki i harcerze wiozą ogień do Warszawy na obchody Narodowego Święta Niepodległości; zostaje on złożony na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.(PAP)

autor: Nadia Senkowska

edytor: Paweł Tomczyk

nak/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL