Polska po 1989 roku

19.04.2017

W Warszawie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe abp. Jeremiasza

Pogrzeb abp. Jeremiasza w kościele prawosławnym św. Jana Klimaka na warszawskiej Woli. Fot. PAP/T. Gzell Pogrzeb abp. Jeremiasza w kościele prawosławnym św. Jana Klimaka na warszawskiej Woli. Fot. PAP/T. Gzell

W kościele prawosławnym św. Jana Klimaka na warszawskiej Woli rozpoczęły się w środę uroczystości pogrzebowe abp. Jeremiasza.

Uroczystej Eucharystii przewodniczy zwierzchnik Kościoła prawosławnego w Polsce abp Sawa.

Trumna z ciałem abp. Jeremiasza w czasie liturgii eucharystycznej jest otwarta. Na twarzy leży całun, którym się przykrywa chleb i wino w czasie konsekracji.

W uroczystości uczestniczą m.in.: przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej - zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce bp Jerzy Samiec, zwierzchnicy innych Kościołów zrzeszonych w PRE, biskupi prawosławni i duchowieństwo. Episkopat Polski reprezentują przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu bp Krzysztof Nitkiewicz, a także bp Michał Janocha z archidiecezji warszawskiej i bp Grzegorz Ryś z archidiecezji krakowskiej.

Człowiek dialogu i erudyta, nie znosił fałszu - tak o zmarłym abp. Jeremiaszu mówił podczas uroczystości pogrzebowych abp Abel, ordynariusz prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej.

Życie abp. Jeremiasza to nieustanna pracowitość w cnocie. Ten wybitny hierarcha Kościoła prawosławnego, ważny uczestnik życia publicznego, zawsze dawał świadectwo, że wiara, nauka i rozum mogą działać wspólnie - mówił abp Abel podczas uroczystości pogrzebowych abp Jeremiasza, ordynariusza prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej, wieloletniego przewodniczącego Polskiej Rady Ekumenicznej.

"Był człowiekiem dialogu, wielkim erudytą i intelektualistą. Zawsze widział w człowieku to, co jest dobre. Nie znosił fałszu, obnażał kłamstwo, obłudę i absurdy (...), był zawsze radykalny w sprawach zbawienia" - powiedział abp Abel, wiceprzewodniczący PRE .

Zmarły spocznie na prawosławnym cmentarzu wolskim. Abp Jeremiasz zmarł po ciężkiej chorobie w nocy z niedzieli na poniedziałek.

skz/ masl/ karo/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL