Ważne, by z okazji 500-lecia reformacji uświadomić sobie, co nas łączy i co nas zbliża do siebie; im bliżej Chrystusa, tym bliżej siebie - mówił podczas inauguracji obchodów rocznicy b. zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego biskup senior Jan Szarek.
Trzydniowe Centralne Obchody Jubileuszu 500 lat Reformacji w Warszawie zainaugurowała w czwartek sesja naukowa "Tradycja, dziedzictwo, teraźniejszość" na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Nadano też doktorat honoris causa ChAT teologowi protestanckiemu ks. prof. Michaelowi Meyer-Blanckowi z Uniwersytetu w Bonn.
Rektor ChAT ks. prof. Bogusław Milerski w wygłoszonej laudacji podkreślił, że akt nadania godności akademickiej doktora honoris causa jest wyrazem "najwyższego uznania społeczności ChAT w Warszawie dla dokonań ks. prof. Michaela Meyer-Blancka". Dodał, że dokonania te obejmują "rzetelne i oryginalne badania naukowe, działania na rzecz udziału teologii akademickiej w życiu kościelnym, dialog ekumeniczny, współpracę akademicką między naszymi uczelniami oraz wynikający stąd wkład do pojednania polsko-niemieckiego".
Ks. prof. Meyer-Blancka wygłosił wykład jubileuszowy "Protestantyzm i edukacja". "Protestantyzm jest adwokatem edukacji, która nie poprzestaje na kwestiach materialnych czy formalnych, ale - tak jak w XIX wieku - w centrum zainteresowania stawia kształcenie całego człowieka" - mówił.
Podkreślił, że istotnym elementem ruchu reformacyjnego była deklerykalizacja wiary i społeczeństwa. "Rozróżnienie pomiędzy tzw. zawodami świeckimi i duchowymi ustąpiło przed zrozumieniem, że każdy wierzący człowiek prowadzi jednocześnie egzystencję duchową i świecką, lub - jak formułował to Luter - ma do czynienia z +porządkiem duchowym+ i +porządkiem świeckim+. Każdy zawód jest jednocześnie duchowym powołaniem. Człowiek jako rolnik, lekarz, rzemieślnik, sługa czy podkuchenny daje świadectwo wiary. Nie istnieje już wyodrębniony stan duchowny, natomiast każdy stan, każdy zawód jest duchowy" - wyjaśnił ks. prof. Meyer-Blancka.
Wykładowca ChAT dr Jerzy Sojka, nawiązując do hasła sesji "Tradycja, dziedzictwo, teraźniejszość", podkreślił w rozmowie z PAP, że jej celem jest programowe pokazanie trzech istotnych elementów, które w środowisku akademickim i środowisku kościelnym są bardzo ważne kontekście jubileuszu 500-lecia reformacji. "Tradycja, która jest bardzo blisko związana z dziedzictwem, tzn. jesteśmy spadkobiercami pewnego sposobu myślenia o Kościele, o Bogu, ale także o świecie, bo reformacja była wydarzeniem dużo bardziej całościowym niż tylko religijnym" - ocenił Sojka.
Dodał, to, co najważniejsze, to teraźniejszość. "To, co jest stale powtarzane w kontekście rocznicy 500 lat reformacji, to że ona się nie skończyła, by my jako dziedzice, spadkobiercy chcemy na nowo odczytywać to przesłanie dla naszych czasów" - podkreślił dr Sojka. Dodał, że ks. prof. Meyer-Blancka w swoim wykładzie jubileuszowym pokazał, że jednym z ważnych wątków dziedzictwa protestantyzmu jest "krytyczna refleksja kształcenia i samokształcenia". "Także my dzisiaj jako polscy protestanci, jako polscy ewangelicy chcemy krytycznie spoglądać na swoje dziedzictwo, na swoją tradycję i pytać, co z tego wynika dla naszej teraźniejszości, ale także przyszłości" - powiedział Sojka.
Biskup senior Jan Szarek w rozmowie z PAP zaznaczył, że jubileuszowa sesja skupia w sobie wszystko, co dała reformacja w dziedzinie kultury. "Jeżeli mówimy o reformacji, to trzeba widzieć ją wielowątkowo, bo reformacja miała wpływ na różnego rodzaju dziedziny życia społecznego i kulturalnego. Ks. prof. Meyer-Blancka przedstawił nam ścisły związek reformacji z edukacją. (...) Reformacja wniosła zachętę, by rady miejskie, społeczności lokalne, ówcześni decydenci starali się o kształcenie dzieci i młodzieży" - podkreślił ewangelicki hierarcha.
Zapytany, do czego zobowiązuje luteran jubileusz 500-lecia reformacji, bp Szarek przypomniał słowa papieża Franciszka z homilii wygłoszonej w szwedzkim Lund: "Dzisiaj świętujemy przede wszystkim Chrystusa. Chcemy mówić o Chrystusie, dlatego, że Chrystus jest fundamentem wszystkich chrześcijan, łączy nas chrzest w imię Chrystusa". "Papież Franciszek powiedział w homilii: +Duchowe doświadczenie Marcina Lutra jest dla nas wszystkich wyzwaniem i przypomina nam, że bez Boga nic uczynić nie możemy+. I dlatego to jest takie ważne, żeby sobie uświadomić z okazji 500-lecia reformacji, co nas łączy i co nas zbliża do siebie. Im bliżej Chrystusa, tym bliżej siebie" - podkreślił bp Szarek.
Termin obchodów rocznicy poprzedza symboliczną dla Kościołów ewangelickich datę 31 października - tego dnia w 1517 r. Marcin Luter ogłosił w Wittenberdze 95 tez, które zapoczątkowały reformację.
Kościół Ewangelicko-Augsburski należy do rodziny Kościołów luterańskich, która na świecie liczy 80 milionów. W Polsce mieszka ok. 70 tys. luteran. Podstawą nauki Kościoła jest Pismo Święte oraz jego wykład zawarty w Księgach Wyznaniowych. (PAP)
autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ akw/