Europa i świat po 1989 roku

03.02.2019

W Wilnie akcja krwiodawstwa dla uczczenia pamięci powstańców styczniowych

20 osób wzięło udział w niedzielę w trzygodzinnej akcji krwiodawstwa pod hasłem „Krew Wolności”, którą zorganizowała Wileńska Młodzież Patriotyczna, by uczcić pamięć powstańców styczniowych.

„Chcąc uczcić żołnierzy, którzy oddali życie za naszą wolność, pomóżmy w walce o życie tym, którzy potrzebują teraz naszej pomocy” - napisali w apelu organizatorzy akcji.

„Przeważająca większość tych, którzy przyszli dzisiaj do Domu Kultury Polskiej, by oddać krew, to byli młodzi. Ale były też osoby starsze, również Litwini” - poinformowała PAP koordynatorka akcji Marlena Paszkowska.

Akcja „Krew Wolności” w Wilnie jest organizowana od trzech lat.

Na Litwie honorowi krwiodawcy w podzięce otrzymują od Narodowego Centrum Krwi m.in. bilety do kina. Uczestnicy niedzielnej akcji otrzymane bilety przekazali świetlicy z wileńskiej dzielnicy Nowa Wilejka. Do prowadzonej przez zakonnice Zgromadzenia Sióstr od Aniołów świetlicy uczęszczają dzieci potrzebujące pomocy.

Powstanie styczniowe na Litwie wybuchło na początku lutego 1863 roku. Sformowany w Wilnie rewolucyjny rząd wydał manifest nawołujący mieszkańców ziem litewskich i białoruskich do walki z carskim zaborcą.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ndz/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL