Europa i świat 1918-1939

23.11.2018

W Wilnie odsłonięto pomnik twórcy niepodległości Litwy Jonasa Basanavicziusa

W Wilnie odsłonięto w piątek pomnik Jonasa Basanavicziusa, ojca litewskiej niepodległości, jednego z sygnatariuszy Aktu Niepodległości Litwy z 1918 r. Tego dnia przypada 167. rocznica urodzin Basanavicziusa.

„Dzisiaj Jonas Basanaviczius powraca tam, gdzie przed wielu laty chodził i mieszkał” - powiedziała podczas uroczystości odsłonięcia pomnika prezydent kraju Dalia Grybausakaite, podkreślając, iż „najważniejsze, że jego obecność wśród nas przypomni o obowiązku każdego, jakim jest codzienna troska o świetlaną przyszłość Litwy”.

Pomnik stanął przed gmachem Litewskiej Filharmonii Narodowej, dawnej Sali Miejskiej, w której w dniach 4-5 grudnia 1905 roku obradował Wielki Sejm Wileński, zorganizowany przez Basanavicziusa. Podczas tego zgromadzenia zadeklarowano polityczną ciągłość narodu litewskiego, co dało początek nowoczesnemu państwu litewskiemu i jego parlamentaryzmowi.

Prawie trzymetrowa rzeźba przedstawiająca postać Basanavicziusa stanęła na półmetrowym cokole na placu, na którym dawniej znajdował się parking nieopodal kaplicy ostrobramskiej.

Jonas Basanaviczius (1851-1927), litewski historyk, narodowiec, lekarz, w 1883 roku rozpoczął wydawanie czasopisma Auszra (Jutrzenka), które zapoczątkowało falę odrodzenia narodowego. Redagując i wydając pismo, Basanaviczius dążył do odbudowy litewskiej świadomości narodowej w oparciu o mowę, którą – jak wskazywał – należało uchronić przed dominującymi wpływami języka rosyjskiego i polskiego.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jo/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL