W Wilnie odbyła się w sobotę wielka defilada wojskowa z okazji setnej rocznicy odrodzenia Sił Zbrojnych Litwy. Było to największe widowisko wojskowe w historii kraju. Wzięło w nim udział 1800 żołnierzy Wojska Litewskiego oraz żołnierze z 14 państw sojuszniczych.
Uroczystości przyglądali się przywódcy państwa, dowódcy wojska, goście z 27 państw, w tym polski minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szefowie resortów obrony Łotwy - Raimonds Bergmanis i Estonii - Juri Luik, a także tysiące wilnian i gości litewskiej stolicy.
Udział w paradzie wzięli polscy żołnierze, m.in. poczet z flagą litewsko-polsko-ukraińskiej brygady LITPOLUKRBRIG wystawiony przez sztab brygady, pluton polskich żołnierzy z batalionu dowodzenia LITPOLUKRBRIG oraz poczet flagowy z pułku reprezentacyjnego Dowództwa Garnizonu Warszawa. W trakcie defilady odbył się przelot dwóch polskich samolotów wielozadaniowych F-16.
Jedną z głównych ulic Wilna, aleją Konstytucji, przejechało około 80 maszyn bojowych: transportery opancerzone Boxer, czołgi, haubice samobieżne PzH 2000, terenowe wozy opancerzone, motocykle i pojazdy transportowe. Żołnierze USA specjalnie na tę okazję dostarczyli rakietowy system ziemia-powietrze na mobilnej platformie samochodowej Patriot.
„Defilada jest świętem wojskowym, okazją do tego, żeby zaprezentować zdolności wojskowe” - powiedział w rozmowie z dziennikarzami szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że wileńska uroczystość to też „demonstracja naszej solidarności, gotowości do tego, żeby stać na straży bezpieczeństwa naszych państw”.
Minister Błaszczak gości w Wilnie z dwudniową wizytą, która zakończy się w niedzielę po południu złożeniem kwiatów na wileńskim cmentarzu na Antokolu na grobach bohaterów Litwy i na Cmentarzu Rossa w mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego.
Podczas wizyty w Wilnie szef MON spotkał się ministrami obrony Litwy, Łotwy i Estonii; podpisał deklarację o przystąpieniu do programu „Cyber Rapid Response Teams” w ramach PESCO, który zakłada współpracę krajów UE w zakresie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony cybernetycznej.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ bjn/ jbp/