03.12.2010 aktualizacja 13.07.2016

W.Brytania/ Msza w intencji ofiar katastrofy gibraltarskiej

03.12.2010. Londyn (PAP) - W polskim kościele św. Andrzeja Boboli w Londynie odprawiono w piątek mszę św. w intencji ofiar katastrofy gibraltarskiej, ekshumowanych w czwartek w Newark. W piątek w nocy trumny z ciałami zostaną sprowadzone do Polski i powitane z honorami wojskowymi.

Po nabożeństwie w londyńskim kościele trumny ze szczątkami gen. Tadeusza Klimeckiego (szefa sztabu Naczelnego Wodza), płk. Andrzeja Mareckiego (szefa Oddziału Operacyjnego Sztabu Naczelnego Wodza) i por. Józefa Ponikiewskiego (adiutanta gen. Władysława Sikorskiego) odwieziono na lotnisko Heathrow.

Stamtąd samolotem rejsowym LOT odlecą o godzinie 17.50 czasu lokalnego (18.50 czasu polskiego) do Warszawy, skąd samolot wojskowy przetransportuje je do Krakowa.

Kościół św. Andrzeja Boboli, którego wystrój nawiązuje do czynów polskiego oręża podczas drugiej wojny światowej, był w czwartek otwarty do późna w nocy, by umożliwić kombatantom i innym osobom oddanie hołdu tragicznie zmarłym 4 lipca 1943 r. razem z premierem RP i Wodzem Naczelnym Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysławem Sikorskim. Wartę przy trumnach pełnili harcerze z hufca Wrocław w Nottingham i Czarnej Dwójki z Londynu. Na piątkowej mszy obecne były poczty sztandarowe Stowarzyszenia Polskich Kombatantów. W uroczystości uczestniczyło kilkadziesiąt osób.

Rektor Polskiej Misji Katolickiej ks. prałat Stefan Wylężek zaznaczył w homilii, że trzej oficerowie, w intencji których odprawiana była msza, zginęli za Polskę, by mogła być wolna i sprawiedliwa. "Ojczyznę kocha się nie dlatego, że jest wielka, lecz dlatego, że jest własna" - przypomniał łacińską sentencję. Mszę św. koncelebrował proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli ks. Marek Reczek, który jest następcą ks. Bronisława Gostomskiego - ofiary katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

W mszy udział wzięli ambasador RP w Londynie Barbara Tuge-Erecińska, kombatanci PSZ, harcerze, córka płk. Mareckiego Teresa Ciesielska, prokurator katowickiego IPN Dariusz Psiuk. Wiele osób z powodu mroźnej pogody i zakłóceń w komunikacji nie mogło na mszę dojechać.

Mieszkająca w Gdańsku Teresa Ciesielska powiedziała PAP, że "cieszy ją, że ojciec będzie pochowany w Polsce, ponieważ ona sama i wnuki będą mogły odwiedzać cmentarz wojskowy na Powązkach", gdzie płk Marecki i gen. Klimecki zostaną pochowani. Por. Ponikiewski zostanie pochowany w rodzinnym grobowcu w Oporowie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się z pełnym ceremoniałem wojskowym.

Prokurator Psiuk powiedział dziennikarzom, że po ekshumacji na polskim cmentarzu wojskowym w Newark ciała przełożono do innych trumien. "Po przewiezieniu szczątków do Polski następnym etapem będą specjalistyczne badania, w tym tomograficzne i sekcja zwłok w Zakładzie Medycyny Sądowej w Krakowie" - dodał. IPN pokrył koszty ekshumacji i transportu szczątków do Polski.

W 1993 roku ekshumowane z Newark szczątki generała Sikorskiego przewieziono do Polski samolotem wojskowym i złożono na Wawelu. W listopadzie 2008 roku, w ramach śledztwa IPN szczegółowo je przebadano. Ustalono wówczas, że generał zginął w wyniku obrażeń wielonarządowych, typowych dla ofiar katastrof komunikacyjnych. Śledczy IPN uważają, że nie wyklucza to wersji wydarzeń zakładającej sabotaż.

Śledztwo w sprawie śmierci gen. Sikorskiego i towarzyszących mu osób katowicki IPN wszczął w 2008 roku. Prokuratorzy uznali, że są przesłanki do postawienia hipotezy, iż Sikorski zginął w wyniku spisku. Śledztwo dotyczy zbrodni polegającej na spowodowaniu niebezpieczeństwa katastrofy w komunikacji powietrznej w celu pozbawienia życia gen. Sikorskiego.

Ekshumowane szczątki trzech oficerów w nocy z piątku na sobotę zostaną powitane z honorami wojskowymi na lotnisku Kraków-Balice. W uroczystości w cywilnej części lotniska będą uczestniczyć spadochroniarze z 6. Brygady Powietrznodesantowej z dowódcą jednostki gen. bryg. Bogdanem Tworkowskim i kompanią reprezentacyjną z pocztem sztandarowym. Każdej trumnie będzie towarzyszyć posterunek honorowy złożony z dwóch żołnierzy.

Następnie spadochroniarze przeniosą trumny do samochodów, którymi zostaną przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej w Krakowie. Tam zostanie przeprowadzona sekcja zwłok i tomografia komputerowa. Na poniedziałek i środę zaplanowano ceremonie pożegnania ciał przed odwiezieniem ich na na miejsca wiecznego spoczynku.

Adam Siwek, naczelnik Wydziału Krajowego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa powiedział PAP, że trumny z ciałami oficerów zostaną przewiezione do Warszawy 8 grudnia około godziny 20 i umieszczone w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, gdzie 9 grudnia o godzinie 11 rozpocznie się uroczysta msza święta.

Z Londynu Andrzej Świdlicki i Rafał Grzyb z Krakowa (PAP)

asw/ dmi/ ro/ rgr/ ls/ gma/
 
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL