Inne

16.09.2013 aktualizacja 14.07.2016

We wtorek pogrzeb Sławomira Mrożka

We wtorek w Panteonie Narodowym w Krakowie pochowany zostanie Sławomir Mrożek. Pisarza i dramaturga pożegna w imieniu rządu minister kultury Bogdan Zdrojewski, a w imieniu artystów prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz oraz aktor i reżyser Jerzy Stuhr.

Pożegnanie Sławomira Mrożka rozpocznie się od wystawienia urny z jego prochami oraz księgi kondolencyjnej w Barbakanie. To nawiązanie do oprawy, jaką miał w 1927 r. pochówek sprowadzonych do Polski po latach szczątków Juliusza Słowackiego. Miłośnicy twórczości pisarza będą mogli oddać mu hołd między godziną 10.00 a 12.30. Później urna zostanie przewieziona czarnym karawanem konnym Drogą Królewską spod Barbakanu do kościoła św. św. Piotra i Pawła. „Tuż za karawanem samochodami będzie jechała rodzina Sławomira Mrożka. Ta część uroczystości odbędzie się w ciszy, bez muzyki” – powiedział w poniedziałek dziennikarzom Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego.

Mszy św. będzie przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. W kościele będzie obecna rodzina i przyjaciele Sławomira Mrożka, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, reprezentanci świata kultury, w tym scen, na których grane były utwory dramaturga. W uroczystości uczestniczyć będą także wydawcy książek Mrożka i agenci literaccy z Polski i zagranicy.

„Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski odczyta podczas pogrzebu list od Bronisława Komorowskiego” – powiedział PAP wicedyrektor wydziału informacji w Urzędzie Miasta Filip Szatanik. W imieniu rządu pisarza pożegna minister kultury Bogdan Zdrojewski, a w imieniu władz miasta przemówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Głos zabiorą także prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz, aktor i reżyser Jerzy Stuhr, a w imieniu wydawcy i rodziny Vera Michalski – Hoffmann.

Podczas uroczystości pisarz ma zostać pośmiertnie uhonorowany wysokim odznaczeniem państwowym. Mieszkańcy będą mogli śledzić mszę św. na telebimie ustawionym w pobliżu kościoła. Oprawę muzyczną zapewni Capella Cracoviensis, a partie organowe wykona Cyprian Jagiełło. Podczas mszy św. zabrzmią utwory m.in. Arvo Parta.

Mrożek będzie pierwszą osobą pochowaną w Panteonie Narodowym, utworzonym w podziemiach kościoła św. Św. Piotra i Pawła. Ma to być miejsce spoczynku wybitnych przedstawicieli sztuki, kultury i nauki. Urna zostanie złożona w sarkofagu z kremowego piaskowca, na którym wykute zostało imię i nazwisko zmarłego, pełne daty jego narodzin i śmierci i jedno słowo: „pisarz”.

Mrożek będzie pierwszą osobą pochowaną w Panteonie Narodowym, utworzonym w podziemiach kościoła św. Św. Piotra i Pawła. Ma to być miejsce spoczynku wybitnych przedstawicieli sztuki, kultury i nauki. Urna zostanie złożona w sarkofagu z kremowego piaskowca, na którym wykute zostało imię i nazwisko zmarłego, pełne daty jego narodzin i śmierci i jedno słowo: „pisarz”. Sławomir Mrożek zostanie pochowany w jednej z najstarszych krypt, datowanej na rok 1735. Do krypty pod prezbiterium zejdzie tylko kilkanaście osób - prowadzący liturgię duchowni i najbliższa rodzina zmarłego.

Panteon ma być dostępny dla mieszkańców Krakowa we wtorek do godz. 18.30, a przez kolejnych kilka dni w godzinach otwarcia świątyni. Po uroczystościach pogrzebowych obędzie się nieoficjalne spotkanie przyjaciół Sławomira Mrożka w siedzibie Wydawnictwa Literackiego. Osoby, które wpisały się już do księgi kondolencyjnej, wyłożonej po śmierci pisarza w Urzędzie Miasta Krakowa, podkreślały, że odszedł dramaturg światowej rangi, twórca, który pomagał Polakom zrozumieć samych siebie i wpływał na naszą świadomość. „Kondolencje należą się nam, bo straciliśmy kogoś kto nas znał, rozumiał i umiejętnie pouczał, że nie jesteśmy wolni od wad, które są przede wszystkim śmieszne, choć często nas gubią” - brzmi jeden z wpisów.

Sławomir Mrożek zmarł w Nicei 15 sierpnia w wieku 83 lat. Pisarz urodzony w Borzęcinie przez wiele lat był związany z Krakowem. Ukończył gimnazjum im. Nowodworskiego, potem studiował architekturę, filozofię orientalną i sztukę. Od 1950 roku współpracował z "Dziennikiem Polskim", Krakowskim Teatrem Satyryków, Studenckim Teatrem Satyrycznym "Bim - Bom" z Gdańska, kabaretem "Szpak" i "Piwnicą pod Baranami". W 1963 r. wyemigrował z Polski, mieszkał we Włoszech, we Francji i w Meksyku. Ponownie do Krakowa wrócił w 1996 roku z żoną Susaną. W czerwcu 2008 roku pisarz po raz drugi zdecydował się na emigrację ze względu na stan zdrowia. Osiadł na stałe w Nicei. Sławomir Mrożek jest Honorowym Obywatelem Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

W marcu 2012 roku odebrał na Wawelu Order Ecce Homo, przyznany mu przez kapitułę orderu za "mistrzostwo słowa". Wydawnictwo Literackie, z którym Mrożek był związany od początku swojej kariery literackiej, zamierza wydać korespondencję Sławomira Mrożka i szwedzkiego intelektualisty Gunnara Brandella, który przez lata wspierał kandydaturę pisarza do literackiej Nagrody Nobla. Jesienią w Oficynie Noir Sur Blanc ukaże się także tom z rysunkami Mrożka, a w październiku w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie odbędzie się krakowska premiera "Karnawału, czyli pierwszej żony Adama". (PAP)

wos/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL