Europa i świat po 1989 roku

07.10.2018

Węgry: rozpoczęły się Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej

Uroczystą mszą świętą w kościele polskim rozpoczęły się w niedzielę 24. Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie. Przez tydzień będą prezentowane filmy i wystawy, zaplanowano także koncerty.

Podczas mszy pod przewodnictwem ks. kanonika Tomasza Głuszaka, delegata prymasa Polski, uczczono jubileusz 25-lecia Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha, które jest organizatorem Dni. Wystąpił polonijny Chór św. Kingi, działający przy Polskiej Parafii Personalnej.

Po mszy w pobliskim Domu Polskim w dzielnicy Koebanya otwarto wystawę "Arcybiskup Ignacy Tokarczuk – Kościół, władza, opór społeczny", przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie.

"Nasze 25-lecie wpisuje się w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie możemy tego nie podkreślić, bo do 100-lecia odzyskania niepodległości przyczynił się i Kościół, i żołnierze, i świeccy - wszyscy. Dlatego wybraliśmy na rozpoczęcie wystawę o biskupie Ignacym Tokarczuku, który w latach komunizmu dzielnie bronił wartości Kościoła i wartości chrześcijańskich" – powiedziała PAP szefowa Stowarzyszenia Monika Molnar.

Jak podkreśliła, Stowarzyszenie zawsze stara się przy okazji Dni o najnowsze filmy produkowane w Polsce. Tym razem przy współpracy z Instytutem Polskim w Budapeszcie sprowadzono "Dwie korony" w reżyserii Michała Kondrata o św. Maksymilianie Kolbem. Instytut Polski przetłumaczył napisy, film będzie więc także zrozumiały dla Węgrów.

"Zawsze staramy się przeżywać aktualne daty. W tym roku przypada 40-lecie wybrania Jana Pawła II na papieża. Będziemy mieli program +Święty niepodległości+, gdzie będziemy podkreślać jego wkład w odzyskiwanie niepodległości" – zaznaczyła Molnar.

W ramach programu pokazana zostanie m.in. wystawa ze znaczkami z pielgrzymek św. Jana Pawła II. "Na zakończenie Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej będzie symboliczny krótki koncert ku czci Jana Pawła II. Chcielibyśmy w ten sposób jeszcze raz uczcić jego pamięć" – wskazała Molnar.

Inne wydarzenia, które odbędą się w ramach trwających do przyszłej niedzieli Dni, to m.in. spotkanie polskich księży i sióstr zakonnych pracujących na Węgrzech, prezentacja książki Łukasza Kobieli "August Hlond 1881-1948" oraz koncert Dariusza Malejonka "Urodzony, by się nie bać".

Molnar zwróciła uwagę, że Malejonek należy do artystów, którzy włączyli się w pomoc dzieciom z syryjskiego miasta Aleppo. "Organizuje koncerty charytatywne. Pieniądze z jego koncertów są przeznaczone na pomoc medyczną i kształcenie tych dzieci. Chcieliśmy pokazać, że każdy z nas może w jakiś sposób pomagać tym, którzy teraz cierpią" - podkreśliła rozmówczyni PAP.

Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej są organizowane przy wsparciu węgierskiego Ministerstwa Zasobów Ludzkich, polskiego Senatu, ambasady polskiej, Instytutu Polskiego i fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie. Zostały objęte patronatem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Patronat medialny sprawuje TV Polonia.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ cyk/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL