Kultura i sztuka po 1989 roku

15.05.2017

Wicepremier P. Gliński: Muzeum Historii Polski w stanie surowym będzie gotowe w 2018 r.

Warszawa, 07.11.2016. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas konferencji prasowej nt. budowy stałej siedziby Muzeum Historii Polski w Warszawie. PAP/Jakub Kamiński Warszawa, 07.11.2016. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas konferencji prasowej nt. budowy stałej siedziby Muzeum Historii Polski w Warszawie. PAP/Jakub Kamiński

Muzeum Historii Polski w stanie surowym najprawdopodobniej będzie już gotowe na 100-lecie Niepodległości - zapowiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Powstanie wtedy pierwsza tymczasowa ekspozycja.

"Najprawdopodobniej Muzeum Historii Polski w stanie surowym będzie już gotowe na obchodach 100-lecia Niepodległości Polski i będzie pierwsza ekspozycja taka tymczasowa" - powiedział w Radiu RMF FM wicepremier Gliński.

Dopytywany czy obchody 100-lecia niepodległości Polski będą świętowane z "wypasem", Gliński odpowiedział, że "z +wypasem+ nie należy obchodzić, natomiast trzeba obchodzić godnie i na odpowiednim poziomie".

Muzeum powstaje w centralnym miejscu na Cytadeli Warszawskiej. W kompleksie, który ma być otwarty w listopadzie 2018 roku będzie gmach Muzeum Historii Polski, a także nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. Placówki te będzie uzupełniało funkcjonujące już dziś Muzeum Katyńskie.

Na wystawę stałą zarezerwowanych zostanie ok. 7 tys. m kw. Zaprezentuje ona najważniejsze wątki w historii państwa i narodu polskiego ze szczególnym uwzględnieniem tematyki wolności, tradycji polskiego parlamentaryzmu, instytucji państwowych, ruchów obywatelskich, walki o wolność i niepodległość. Poszczególne galerie będą w porządku chronologicznym. Narracja doprowadzona ma być do momentu wejścia Polski do NATO i UE.

Muzeum zorganizowało ponad 30 wystaw krajowych i zagranicznych. Wśród nich były "Wojenne rozstania", ekspozycja przedstawiająca drugą wojnę światową poprzez losy siedmiu rodzin, "Osiemnasta … bitwa, która zmieniła losy świata” o zwycięskiej Bitwie Warszawskiej z 1920 roku,  "Londyn stolicą Polski", która była poświęcona polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii w latach 1940-1990 oraz wystawa "Odwaga i pojednanie" prezentowana jesienią 2014 roku w Krzyżowej na Dolnym Śląsku. Otwierały ją wówczas uroczyście b. premier Ewa Kopacz i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Niezwykłą popularnością cieszyła się ekspozycja "Pod wspólnym niebem", której tematem był fenomen dawnej Rzeczypospolitej. Wystawa ta, przedstawiająca Polskę jako jedno z najbardziej zróżnicowanych językowo, wyznaniowo i kulturowo państw nowożytnej Europy, zdobyła w 2012 roku prestiżową dla muzealników Nagrodę Sybilli. 

W czasie Światowych Dni Młodzieży w lipcu 2016 roku MHP zaprezentował wystawę pt. „Jan Paweł II. Źródła”.

W ciągu 10 lat MHP zebrało pod hasłem "Małe Wielkie Historie" ok. 20 tys. obiektów, które są sukcesywnie udostępniane na wystawach.  Jednym z najstarszych obiektów jest list króla Jana Kazimierza do chorążego inowrocławskiego Świętosława Wilgostowskiego, datowany na 1660 r.  (PAP)

ero/ ls/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL