Budowa niepodległego państwa

08.02.2018

Wiceszef MS: Służba Więzienna ma też zadanie stania na straży pamięci

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Fot. PAP/R. Guz Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Fot. PAP/R. Guz

Służba Więzienna ma przed sobą zadanie nie tylko dbania o bezpieczeństwo publiczne, porządek i resocjalizację, chodzi też o stanie na straży pamięci, budowanie etosu, siły formacji i wartości - powiedział wiceszef MS Michał Woś podczas obchodów święta Służby Więziennej.

Jak poinformowano w komunikacie SW, wiceszef resortu sprawiedliwości uczestniczył w czwartek w uroczystościach obchodów święta SW, które odbyły się w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej w Warszawie.

Michał Woś w przemówieniu skierowanym do funkcjonariusz podkreślił znaczenie SW. "Dzisiejsze święto pokazuje, że SW, trzecia co do wielkości formacja w kraju, ma przed sobą ważne zadanie. I to nie jest tylko dbanie o bezpieczeństwo publiczne, porządek i resocjalizację. Chodzi o stanie na straży pamięci, budowania etosu, siły formacji, wartości, (...), oparcia się na sile historii, na tych wszystkich elementach, do których SW ma prawo i z dumą może się odwoływać" - mówił.

Wiceminister podkreślił bogatą tradycję i historię SW. "Straż Więzienna była jedną z pierwszych formacji, powołanych w niepodległej Polsce. Pięknie służyła w XX-leciu międzywojennym, a wielu funkcjonariuszy poniosło śmierć za ojczyznę. Dzisiaj w rocznicę wydania znamienitego dekretu marszałka Józefa Piłsudskiego chcę życzyć państwu dalszej siły w realizacji budowy etosu tej ważnej formacji i dalszej owocnej współpracy z wieloma wspaniałymi osobami" - mówił Woś.

Wiceminister odznaczył pracowników cywilnych SW i wręczył akty nadania stopni służbowych. Przyznano także wyróżnienie "Odznaka pamiątkowa Katyń" 20 osobom, które przyczyniły się do utrwalania pamięci i upowszechniania wiedzy o funkcjonariuszach więziennictwa - ofiarach totalitaryzmu stalinowskiego i hitlerowskiego.

Dyrektor generalny SW gen. Jacek Kitliński wskazał, że czwartkowe obchody inaugurują 100-lecie polskiego więziennictwa. "W stulecie swego istnienia Służba Więzienna rozpoczyna realizację procesu gruntownych i kompleksowych reform. Ustawa o ustanowieniu +Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020+ dała możliwość stworzenia optymalnych warunków do realizacji naszych ustawowych zadań oraz istotnej poprawy sprawności i skuteczności działania naszej formacji" - zaznaczył.

Gen. Kitliński ocenił, że "dzięki tym zmianom SW staje się w pełni nowoczesną, profesjonalną i szanowaną formacją, która stoi na straży praworządności i bezpieczeństwa obywateli". Jednocześnie podziękował wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym SW za codzienny trud i wysiłek w realizacji swoich zadań.(PAP)

autor: Mateusz Mikowski

mm/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL