12.05.2011 aktualizacja 14.07.2016

Włoski kardynał przepowiedział zamach na Jana Pawła II

2011-05-12 (PAP) - Włoski kardynał Giovanni Colombo “przepowiedział” zamach na Jana Pawła II na trzy dni przed strzałami Alego Agcy na Placu św. Piotra - przypomniał o tym w przeddzień 30. rocznicy tych tragicznych wydarzeń dziennik „L’Osservatore Romano”. Watykańska gazeta przytoczyła słowa zmarłego w 1992 roku kardynała Colombo, niegdyś arcybiskupa Mediolanu, który 10 maja 1981 roku powiedział: „Ten papież ma powołanie do męczeństwa; nikt nie może go powstrzymać. Nie zdziwiłbym się, gdyby ktoś do niego strzelił”.


W artykule pod tytułem “Kiedy kardynał Colombo przepowiedział zamach” podkreślono: “Giovanni Colombo dobrze znał Karola Wojtyłę od początku lat 60. i wiązała go z nim szczera relacja wzajemnego szacunku i przyjaźni”.

W tekście zauważono, że w latach 70. metropolita krakowski odwiedził kilka razy diecezję mediolańską, a w 1974 roku przyjął w Krakowie kardynała Colombo podczas jego pielgrzymki do Częstochowy.

Później - jak wynika z rekonstrukcji “L’Osservatore Romano” - już po konklawe, które wybrało Jana Pawła I, metropolita Mediolanu podczas jednego ze spotkań powiedział, że Kościół gotów jest na papieża cudzoziemca, i wyraził opinię, że właściwą osobą byłby „kardynał z Krakowa”. (PAP)

sw/ mc/
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL