Kultura i sztuka po 1989 roku

20.02.2019

Wnętrza Sejmu oraz jego zbiory od środy dostępne na Google Arts&Culture

Od środy internauci na Google Arts&Culture mogą zwiedzić Sejm, w tym salę plenarną, gabinet marszałka i ogrody sejmowe oraz obejrzeć zbiory dot. polskiego parlamentaryzmu. To nowa forma upowszechniania wiedzy o Izbie Niższej, a jest się czym chwalić - podkreślił marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Od środy wybrane wnętrza Sejmu oraz jego zbiory są dostępne dla internautów z całego świata. Marszałek Sejmu podczas oficjalnej prezentacji internetowej kolekcji na platformie Google Arts&Culture podkreślił, że jest to nowa forma upowszechniania wiedzy o izbie niższej.

"Jest się czym chwalić: od XV wieku wielkie, niezwykłe dzieje Sejmu I Rzeczpospolitej, potem II Rzeczpospolitej, w czasach rozbiorów Królestwa Polskiego i innych Sejmów, po II wojnie światowej, kolejne etapy po 1989 r." - mówił Kuchciński.

Jak podkreślił, dzieła i pomieszczenia sejmowe są oglądane przez niewiele osób, które przebywają w parlamencie. "Wprowadzamy nowy etap, upowszechniamy to na cały świat i włączamy się do bardzo elitarnego klubu instytucji - muzeów, galerii, instytucji kultury - które już korzystają z internetowych stron Google'a" - wskazał marszałek Sejmu.

W 2018 r. Kancelaria Sejmu podjęła współpracę z platformą Google Arts&Culture, na której swoje dzieła udostępnia ponad 1,5 tys. instytucji z 70 krajów. Efektem tej kooperacji jest stworzenie wirtualnego spaceru po Sejmie oraz internetowej wystawy prezentującej niemal 100 obiektów związanych z bogatą historią polskiego parlamentaryzmu.

Wystawa obejmuje cztery ekspozycje dotyczące I Rzeczypospolitej, Marszałków II RP, obiektów muzealnych obrazujących historię sejmów od XV w. do powojnia oraz galerię prezentującą bogaty zbiór obrazów polskiego pejzażysty Józefa Rapackiego.

Dodatkowo w ramach wirtualnego spaceru (Street View), użytkownicy platformy będą mogli zwiedzić sejmowe korytarze. Dzięki nowoczesnej technologii wszyscy zainteresowani będą mogli zwiedzić też niedostępne na co dzień miejsca w gmachu przy ul. Wiejskiej, takie jak m.in. sala plenarna, gabinet Marszałka Sejmu oraz ogrody sejmowe. Tylko sześć parlamentów na świecie udostępnia kolekcje i prezentuje wnętrza swoich budynków na Google Arts&Culture.

Wszystkie obiekty na platformie prezentowane są zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Google Arts&Culture to platforma stworzona w 2011 r., na której zbiory udostępnia ponad 1,5 tys. muzeów z całego świata. Zespół Google Arts&Culture pracuje nad technologiami, które pomagają zachować dzieła kultury i dzielić się nimi z ludźmi na całym świecie oraz umożliwiają kuratorom muzeów tworzenie atrakcyjnych wystaw online i offline. 

Aplikacja jest bezpłatna i dostępna w internecie, na iOS i Androidzie. (PAP)

autor: Anna Tustanowska

amt/ par/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL