Polska po 1989 roku

25.04.2018

Wniosek o delegalizację ONR jest przedmiotem rozpoznania w Ministerstwie Sprawiedliwości

Wniosek o delegalizację ONR jest przedmiotem rozpoznania w resorcie sprawiedliwości; zobaczymy, jaki będzie wynik oceny tego wniosku i argumentacji, która została w nim ujęta - powiedział w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Wniosek o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w zeszłym tygodniu do szefa MS prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Była to reakcja na zjazd i marsz tego ugrupowania, który odbył się w Gdańsku 14 kwietnia.

Ziobro pytany na środowej konferencji prasowej, czy widzi potrzebę oraz podstawę prawną do delegalizacji ONR, stwierdził, że "każdy ma prawo składać wnioski do ministra sprawiedliwości i te wnioski są przedmiotem rozpoznania".

"Taki wniosek (o delegalizację ONR - PAP) trafił od pana prezydenta Adamowicza, o ile pamiętam. Jest on przedmiotem w tej chwili rozpoznania, toczą się procedury, zobaczymy, jaki będzie wynik tej oceny, która jest dokonywana i argumentacji, która została ujęta w tymże wniosku" - dodał.

W swoim trzystronicowym wniosku Adamowicz podkreślił, że działalność ONR "od wielu lat opiera się na podejmowaniu przedsięwzięć, w których wykorzystuje się retorykę nienawiści rasowej i narodowościowej".

Jak zauważył, 14 kwietnia, Gdańsk był miejscem "bezprecedensowej manifestacji Obozu Narodowo-Radykalnego". Działacze tej organizacji najpierw mieli spotkanie w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej, a potem przeszli głównymi ulicami miasta na Długi Targ.    (PAP)

autorzy: Marceli Sommer, Mateusz Mikowski

msom/ mm/ mrr/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL