Polska po 1989 roku

16.04.2019

Wniosek prezydent Gdańska do Rady Miasta o nadanie jednemu z rond nazwy „Rondo 4 Czerwca 1989 r.”

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wniosła do Rady Miasta Gdańska o podjęcie uchwały ws. nadania jednemu z rond nazwy „Rondo 4 Czerwca 1989 r.”. Skrzyżowanie to jest położone na granicy Gdańska i Sopotu, obok hali widowiskowo-sportowej Ergo Arena.

O złożeniu wniosku w tej sprawie do Rady Miasta Gdańska (RMG) poinformował we wtorek Dariusz Wołodźko z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Głosowanie ws. uchwały o nadaniu nazwy "Rondo 4 Czerwca 1989 r." odbędzie się podczas obrad 29 kwietnia. Będzie to wspólna sesja Rady Miasta Gdańska i Rady Miasta Sopotu w hali Ergo Arena.

"Ta wspólna sesja, inicjatywa samorządowców Gdańska i Sopotu, będzie elementem wydarzeń poświęconych obchodom +Święta Wolności i Solidarności+" - wyjaśnił Wołodźko.

We wniosku do RMG Dulkiewicz napisała, że 4 czerwca 1989 r. to "niewątpliwie jedna z najważniejszych dat w historii najnowszej Polski". "Odbyły się wtedy pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do parlamentu. Były owocem obrad Okrągłego Stołu" - czytamy.

"Skala zwycięstwa opozycji solidarnościowej i jednoczesny stopień klęski komunistycznej władzy doprowadziły do powstania całkowicie nowej sytuacji politycznej. W ich wyniku, a zwłaszcza wobec upadku listy krajowej, poza parlamentem znalazła się większość czołowych postaci władzy. Umożliwiło to powołanie pierwszego niekomunistycznego rządu, na czele którego stanął wywodzący się z +Solidarności+ Tadeusz Mazowiecki" - stwierdziła prezydent Gdańska.

Jej zdaniem, wybory sprzed 30 lat "okazały się wydarzeniem kluczowym dla reżimu komunistycznego, przyspieszeniem reform ustrojowych i w konsekwencji narodzin III Rzeczypospolitej".

"Dziś chcemy wyrazić wielką wdzięczność dla pokolenia naszych rodziców i dziadków, dla ludzi opozycji demokratycznej i pierwszej +Solidarności+ za to, że możemy żyć w wolnej Polsce. Realizując testament polityczny Pawła Adamowicza chcemy tę ważną dla Polaków rocznicę wspólnie świętować. Jednym z elementów niech będzie +Rondo 4 Czerwca 1989 r.+, w miejscu wspólnym dla Gdańska i Sopotu, w pobliżu łączącej oba miasta Ergo Areny" - napisała Dulkiewicz.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ godl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL