Kultura i sztuka po 1989 roku

17.11.2016

Wystawa fotograficzna pokazująca detale i urodę starych druków

 „Czarna sztuka. Arcydzieła. Ossolińskie stare druki na fotografiach” „Czarna sztuka. Arcydzieła. Ossolińskie stare druki na fotografiach”

Fotografie Rolanda Okonia tworzą wystawę pt. „Czarna sztuka. Arcydzieła. Ossolińskie stare druki na fotografiach” otwartą w czwartek w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Prezentuje ona detale i urodę starych ksiąg oraz metody ich zdobienia.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka wrocławskiego Ossolineum Beata Bartecka, celem wystawy nie była prezentacja konkretnych dzieł z zasobów bibliotecznych, lecz prezentacja metod zdobienia oraz „urody starych druków”.

„Te fotografie mają walor artystyczny, a nie dokumentacyjny. Część z nich wykonano w skali makro, by pokazać detale i metody zdobienia dawnej książki wykonanej w strukturze czerpanego papieru, wygięcia pergaminu, kształt czcionek i technikę ilustracji” - powiedziała.

Wystawę tworzy kilkanaście fotografii autorstwa Rolanda Okonia wykonanych na starych drukach pochodzących z okresu od XV do XIX wieku. Do każdej z fotografii wyjaśniający tekst napisała Dorota Sidorowicz-Mulak, kierownik Działu Starych Druków Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Wystawę w Muzeum Pana Tadeusza na wrocławskim Rynku można oglądać do 31 grudnia.(PAP)

ros/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL