Lata 1957-1967

16.06.2011 aktualizacja 14.07.2016

Wystawa "Willy Brandt i Polska" w Dworze Artusa

2011-06-14 (PAP) - Wystawę "Willy Brandt i Polska. Przezwyciężenie podziału Europy" przygotowano w toruńskim Dworze Artusa. Ekspozycja unikatowych fotografii i dokumentów upamiętnia 20. rocznicę podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie między Polską a Niemcami.

Willy Brandt2011-06-14 (PAP) - Wystawę "Willy Brandt i Polska. Przezwyciężenie podziału Europy" przygotowano w toruńskim Dworze Artusa. Ekspozycja unikatowych fotografii i dokumentów upamiętnia 20. rocznicę podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie między Polską a Niemcami.

"Obraz kanclerza Niemiec, klęczącego w grudniu 1970 r. przed Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego, porusza polską wyobraźnię do dziś. Z podobnym przejęciem wspominamy też podpisany 20 lat temu w Bonn polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Wierzymy bowiem w siłę pokoju, powtarzając w naszym mieście zwłaszcza w tym roku oficjalne zawołanie: Toruń miastem pokoju!" – podkreślił Michał Zaleski, prezydent Torunia, który patronuje ekspozycji.

Wystawa w Toruniu opisuje życiową i polityczną drogę socjaldemokraty - począwszy od dzieciństwa w cieniu I wojny światowej, poprzez emigrację w Szwecji i Norwegii oraz pierwsze kroki na scenie politycznej, aż po inicjatywę zbliżenia Polski i Niemiec. Ta ostatnia, wypracowana na mocy układu z 1970 roku, zaowocowała uznaniem przez zachodnie Niemcy granicy na Odrze i Nysie.

Jak podkreślili autorzy ekspozycji, gest Brandta podczas składania wieńca pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie (kanclerz ukląkł z opuszczoną głową i złożonymi rękoma) zmienił postrzeganie Niemców w Polsce.

"Pokazał ich nowe oblicze - pełne skruchy, żalu, proszące o wybaczenie. Celem działalności polityka było rozliczenie się z wojenną przeszłością, otwarcie nowych kart historii i wyznaczenie kolejnych torów dla polityki obu krajów. Polska i Niemcy mogły zwrócić się ku wspólnej przyszłości" - zaznaczono w opisie tego wydarzenia.

Data wystawy nawiązuje do przypadającej w ubiegłym roku 40. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Polską a Niemcami z 7 grudnia 1970 roku.

Ekspozycję można zwiedzać do 28 sierpnia w toruńskim Dworze Artusa. (PAP)

olz/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL