Epoka nowożytna

12.10.2015 aktualizacja 14.07.2016

X Zjazd Gnieźnieński o Europie nowych początków

Uczestnicy konferencji prasowej nt. X Zjazdu Gnieźnieńskiego Fot.PAP/Radek Pietruszka Uczestnicy konferencji prasowej nt. X Zjazdu Gnieźnieńskiego Fot.PAP/Radek Pietruszka

W dniach 11-13 marca 2016 roku pod hasłem "Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa" odbędzie się X Zjazd Gnieźnieński pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Będzie on ważnym wydarzeniem obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie organizatorzy podkreślali, że taki wybór tematu jest nawiązaniem do 1050. rocznicy chrztu Mieszka, wydarzenia przełomowego nie tylko dla księcia i jego dworu, lecz także historii Polski i jej roli w rodzinie narodów europejskich.

Uczestniczący w konferencji przewodniczący Zjazdu prymas Polski abp Wojciech Polak powiedział, że X Zjazd Gnieźnieński będzie poświęcony refleksji, która wiąże się z rocznicą Chrztu Polski i jego konsekwencjami dla dzisiejszego człowieka, dla ludów i narodów dzisiejszej Europy, zwłaszcza dla chrześcijaństwa Europy Środkowo-Wschodniej. Dodał, że X Zjazd Gnieźnieński jest pierwszym spotkaniem w kontekście obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski i będzie jedną z pierwszych zapowiedzi przyszłorocznych wydarzeń jubileuszowych.

"Podczas obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski chcemy podziękować za przyjęcie chrześcijaństwa z perspektywą wejścia Polski do rzeczywistości Kościoła Powszechnego. Wydarzenie to ma charakter państwowotwórczy, bo wiązało się ono z naszym wejściem do wspólnoty Europy chrześcijańskiej" - podkreślił prymas.

Nawiązując do tematu X Zjazdu Gnieźnieńskiego abp Polak powiedział, że będzie on stanowił szczególną okazję, by zastanowić się "nad nowymi początkami”. Jak przypomina papież Franciszek - "powinniśmy z nową siłą, z nową energią, przeżywając naszą rzeczywistość, patrzeć ku temu co przed nami".

W trakcie zjazdu - zaznaczył prymas – będzie miejsce na zastanowienie się na czym będzie polegał ten początek w wymiarze europejskim, rzeczywistości społecznej, państwowej w Polsce, a także wymiarze kościelnym. "I refleksja zjazdowa ma nam pomóc zrozumieć, że stajemy przed pewnymi wyzwaniami, które są istotne dla naszej przyszłości. I że możemy tchnąć ducha w te wyzwania - ducha chrześcijańskiego" - dodał abp Polak.

"Podczas obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski chcemy podziękować za przyjęcie chrześcijaństwa z perspektywą wejścia Polski do rzeczywistości Kościoła Powszechnego. Wydarzenie to ma charakter państwowotwórczy, bo wiązało się ono z naszym wejściem do wspólnoty Europy chrześcijańskiej" - podkreślił prymas.

"Zjazd Gnieźnieński będzie służył także jako miejsce nawiązywania międzynarodowych kontaktów pomiędzy środowiskami zaangażowanymi na rzecz budowy chrześcijańskich fundamentów społeczeństwa obywatelskiego" - podkreślił prymas.

Przewodniczący Komisji Programowej X Zjazdu Gnieźnieńskiego Zbigniew Nosowski podkreślił, że wybór takiego tematu nawiązuje również "do wyraźnej potrzeby głębokiej odnowy, jaką da się odczuć we współczesnym życiu Kościoła, Polski i Europy". "Wierzymy, że jej początkiem może być rachunek sumienia polskiego chrześcijaństwa i powrót do źródeł chrztu" - dodał.

"Wszelką odnowę chcemy zaczynać od samego siebie. Widzimy, jak wielu ludzi współczesnych jest zagubionych w swoich poszukiwaniach, w swoich tęsknotach i nadziejach. Chcemy na nowo odkryć wiarę jako szkołę wolności. Każdy z nas potrzebuje nowego początku" - zaznaczył Nosowski.

W jego ocenie, Polska po ponad 26 latach wolności wydaje się coraz bardziej zmęczona. "Wyraźnie wyczerpany został potencjał modernizacyjny. Niezbędny wydaje się nowy zapał do publicznego zaangażowania obywatelskiego. Polska potrzebuje nowego początku" - wskazał Nosowski. Dodał, że zmęczona i bezradna jest także współczesna Europa. "Brakuje wizji umożliwiającej rozwiązywanie poważnych problemów pojawiających się zarówno wewnątrz krajów Unii Europejskiej, jak i na zewnątrz. Pojawia się strach przed przybyszami. Europa potrzebuje nowego początku" - zaznaczył Nosowski.

Jak poinformowali organizatorzy X Zjazdu Gnieźnieńskiego, do udziału w nim zostali zaproszeni wierni różnych Kościołów chrześcijańskich, uczestnicy ruchów i wspólnot religijnych, a także członkowie stowarzyszeń, fundacji, organizacji pozarządowych, które za cel stawiają sobie pracę na rzecz dobra wspólnego.

Do udziału w debatach inicjatorzy Zjazdu zaprosili specjalistów z całej Europy, przywódców religijnych, polityków, ludzi kultury, socjologów, ekonomistów, praktyków i działaczy społecznych.

W marcu 1000 roku do Gniezna, do grobu św. Wojciecha, przybył cesarz Otton III. Zjazd ten i spotkanie cesarza z Bolesławem Chrobrym były znakiem przyjęcia Polski do grona państw europejskich.

Tradycję organizowania Zjazdów Gnieźnieńskich jako ważnych wydarzeń w dziedzinie duchowej i politycznej na skalę europejską kontynuował abp Henryk Muszyński. W 1997 r., w tysięczną rocznicę śmierci św. Wojciecha, odbył się II Zjazd Gnieźnieński z udziałem Jana Pawła II i siedmiu prezydentów Europy Środkowej i Wschodniej. III Zjazd Gnieźnieński zorganizowano w 2000 r. z okazji jubileuszu chrześcijaństwa, odbył się z udziałem pięciu prezydentów europejskich państw. Kolejne spotkania miały miejsce w 2003, 2004, 2005, 2007, 2010 i 2012 roku. (PAP)

skz/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL