06.07.2009 Kraków (PAP) - Za półtora roku ma zostać otwarte po gruntownej przebudowie Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie, mieszczące się w zabytkowym XIX-wiecznym budynku magazynowym Twierdzy Kraków. W poniedziałek dyrekcja placówki podpisała umowę z wykonawcą inwestycji.
Po rozbudowie powierzchnia ekspozycyjna placówki zwiększy się z obecnych 1,3 tys. metrów kwadratowych do około 6 tys. Wybrany w konkursie projekt rewaloryzacji i adaptacji budynku zakłada, że bryła zabytkowego poaustriackiego budynku na ul. Wita Stwosza, w którym niegdyś mieściły się magazyny Twierdzy Kraków, pozostanie bez zmian. Całkowicie przebudowane zostanie za to wnętrze gmachu - nowe sale wystawiennicze będą wzbogacone o pokazy multimedialne.
W nowej przestrzeni wystawienniczej obejmującej piwnice, parter i pierwsze piętro budynku zaprezentowana zostanie większość z ponad 6 tysięcy eksponatów znajdujących się obecnie w zbiorach placówki. Są to dary i depozyty byłych żołnierzy AK i ich rodzin z całego świata.
Wystawa zostanie oparta na scenariuszu opracowanym przez dwóch historyków: dr Andrzeja Kunerta oraz dr Macieja Korkucia. "Scenariusz już jest gotowy. Na jego bazie po wakacjach zostanie ogłoszony konkurs na wykonanie ekspozycji stałej" - wyjaśnił dyrektor muzeum.
Przebudowa Muzeum AK, kosztująca ponad 37,6 mln zł, w większości zostanie sfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Unia przeznaczy na ten cel 31,8 mln zł, a resztę dołoży gmina Kraków i województwo małopolskie.
Dyrekcja muzeum chce, aby na czas modernizacji eksponaty były prezentowane w innym miejscu. Trwają w tej sprawie rozmowy m.in. z samorządem podkrakowskich Niepołomic.
Muzeum Armii Krajowej w Krakowie jest jedyną tego rodzaju instytucją w Polsce. Zostało utworzone w 2000 roku jako wspólne przedsięwzięcie samorządów: miasta Krakowa i województwa małopolskiego. Po zatwierdzeniu jej statutu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wpisie do rejestru, oficjalnie zainaugurowało swą działalność 27 września 2000 roku. W swoich zbiorach posiada obecnie ponad 6 tysięcy pozycji o różnym statusie prawnym (dary prywatne, depozyty oraz wypożyczenia). (PAP)
rgr/ ls/ gma/