2011-02-01 (PAP) - Instytut Polski w Wilnie, Związek Dziennikarzy Litwy a także litewskie Narodowe Zrzeszenie Twórców ustanowiły nagrodę imienia Czesława Miłosza za najlepszą publikację poświęconą idei współistnienia narodów mieszkujących na tertenach Polski i Litwy.
"Osobowość Miłosza jest ważna nie tylko w kontekście pielęgnowania historii, kultury i tradycji Polski i Litwy, ale także w kontekście popularyzacji idei humanizmu, rozpowszechnianych na terenach dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczypospolitej Obojga Narodów" - powiedział podczas konferencji prasowej Dainius Radzeviczius, prezes Narodowego Zrzeszenia Twórców.
Dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Małgorzata Kasner z kolei zachęcała do zgłaszania prac na konkurs nie tylko literaturoznawców, czy pisarzy, lecz także tych, którzy dotychczas nie mieli okazji zgłębiania twórczości laureata literackiego Nobla z 1980 roku.
Zgodnie z regulaminem, nadsyłane na konkurs prace powinny być poświęcone pielęgnowanym przez Miłosza ideom wolności, prawdy i odpowiedzialności, takim wartościom jak wielokulturowość i tolerancja. Objętość konkursowych publikacji nie jest ograniczona, nieograniczony jest też wiek uczestników konkursu.
Jego zwycięzca zostanie ogłoszony 16 grudnia w Wileńskim Ratuszu. Nagroda wynosi 3 tys. litów (ponad 3.300 złotych).
W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą urodzin Czesława Miłosza, polskiemu poecie, który się urodził na Litwie, wyjątkowo dużo uwagi planuje się poświęcić podczas tegorocznych wileńskich międzynarodowych targów książki, które odbędą się w dniach 17-20 lutego.
O twórczości Miłosza, o jej wpływach na rozwój litewskiej i polskiej kultury będą mówić m.in. litewski poeta i eseista Tomas Venclova, polski literaturoznawca Aleksander Fiut, dyrektor Instytutu Literatury Litewskiej i Folkloru Mindaugas Kvietkauskas, historyk Alfredas Bumblauskas.
W ramach wileńskich targów zostanie zaprezentowany też spektakl przygotowany na podstawie twórczości Miłosza, odbędzie się prezentacja przekładów jego twórczości, pokaz trzech filmów dokumentalnych poświęconych poecie, a także wystawa fotograficzna.
Litewski parlament, podobnie jak i polski Sejm, ogłosił rok 2011 Rokiem Miłosza.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ ala/