Druga odsłona cyklu filmowego "Z Górnego Śląska do Fabryki Snów. Wybitni niemieccy filmowcy i aktorzy z regionu" zostanie zainaugurowana w czwartek. Pokazane zostaną filmy kina niemieckiego, w których mają swój udział urodzeni na Górnym Śląsku filmowcy.
Jednym z organizatorów cyklu "Z Górnego Śląska do Fabryki Snów. Wybitni niemieccy filmowcy i aktorzy z regionu" jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Celem projektu jest „przybliżenie tego mniej znanego, (...) nieczęsto dyskutowanego rozdziału historii regionu”, mającego związek z dorobkiem kina niemieckiego.
Zamierzeniem cyklu jest zapoznanie publiczności z filmami prezentującymi dorobek kina niemieckiego, w których swój udział mają urodzeni na Górnym Śląsku reżyserzy, scenarzyści, operatorzy, kompozytorzy muzyki filmowej i aktorzy.
W czwartek zostanie zainaugurowana druga odsłona pokazów. W ramach pierwszej - od marca do czerwca 2011 roku - zaprezentowano najstarsze znane filmy – „Fausta” (1926), „Metropolis” (1927) i „Błękitnego Anioła” (1930). W drugiej odsłonie będzie można obejrzeć na dużym ekranie m.in. komedię muzyczną "Trzech przyjaciół", zrealizowaną przez Wilhelma Thiele w 1930 roku. Jest to opowieść o perypetiach trzech przyjaciół, którzy będąc w trudnej sytuacji finansowej sprzedają samochód, kupują stację benzynową w Berlinie i zakochują się w tej samej dziewczynie.
Jeden z aktorów, który zagrał w filmie, to urodzony w 1901 roku w Katowicach Willy Fritsch - aktor należał do grona najważniejszych gwiazd i osobowości dawnego kina niemieckiego.
W programie znalazła się także prezentacja takich filmów jak "Wielka miłość" z 1942 roku w reżyserii Rolfa Hansena, do której muzykę napisał urodzony w 1906 roku Siemianowicach Śląskich Michael Jary.
"Wielka miłość" stała się w latach 40. XX wieku najbardziej kasowym przebojem kinowym, który obejrzało 26 mln ludzi. Popularność przy okazji zyskał także Michael Jary, który został okrzyknięty "królem szlagierów".
Wśród tytułów, które od czwartku będą prezentowane w kinach Katowic, Gliwic i Opola, znalazły się również: "Serengeti nie może umrzeć" (1959), "Duchy zamku Spessart", "1000 oczu doktora Mabuse” (oba z 1960), "Zamek Koenigswald" (1987), "Życie na podsłuchu" (2006).
Cykl "Z Górnego Śląska do Fabryki Snów. Wybitni niemieccy filmowcy i aktorzy z regionu" zakończy się w marcu 2012 roku. Całość prezentacji obejmuje 12 filmów z lat 1926-2006. (PAP)
ktp/ hes/