27.04.2011 aktualizacja 08.08.2016

W Krakowie rozpoczęły się 11. Dni Tischnerowskie

2011-04-27 (PAP) - Mszą św. w krakowskiej Kolegiacie św. Anny rozpoczęły się w środę 11. Dni Tischnerowskie. Bp Tadeusz Pieronek powiedział w homilii, że dyskusje podczas spotkania przydadzą się, by „nieco uporządkować, przewietrzyć myślenie o patriotyzmie”. Patriotyzm jest tematem przewodnim tegorocznych Dni.

Bp Pieronek środowe kazanie poświęcił postawie patriotycznej w życiu doczesnym człowieka, która – jak mówił - nie wyklucza poczucia patriotyzmu także względem nieba. Zaznaczył, że ostatnio wywiązała się intensywna dyskusja polityczno-społeczna dotycząca patriotyzmu Polaków, a rozmowy w ramach Dni Tischnerowskich są jej częścią.

Po mszy, w której uczestniczyli przyjaciele i współpracownicy ks. Tischnera rozpoczęło się spotkanie z tegorocznymi laureatami Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera.

Nagroda jest przyznawana od 2001 r. przez jury, któremu przewodniczy ks. Adam Boniecki, w trzech kategoriach: pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację tischnerowskiego "myślenia według wartości"; publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować "nieszczęsny dar wolności"; oraz inicjatyw duszpasterskich i społecznych, współtworzących "polski kształt dialogu".

W pierwszej kategorii, jako kontynuatora „myślenia według wartości” kapituła uhonorowała dr Piotra Sikorę, adiunkta w Katedrze Filozofii Religii i Dialogu Międzyreligijnego Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum w Krakowie za książkę „Logos niepojęty”.

Laureatem w drugiej kategorii, za nauczanie Polaków przyjmowania „nieszczęsnego daru wolności” został prof. Dariusz Kosiński z Katedry Dramatu Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego za książkę „Teatra polskie. Historie”.

Nagrodę w ostatniej kategorii przyznano Uniwersytetowi Dzieci, w którego imieniu odebrała ją współtwórczyni ośrodka Agata Wilam. Przyznano ją za „meblowanie najmłodszych głów, czyli pracę z dziećmi, która naucza ich samodzielnego myślenia”.

Celem Dni Tischnerowskich, które zakończą się 30 kwietnia, jest upamiętnianie osoby i twórczości ks. Józefa Tischnera oraz prowadzenie dyskusji nad myślami, którymi natchnął swoich uczniów i kontynuatorów.

Organizatorami Dni Tischnerowskich są: Instytut Myśli Józefa Tischnera, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie.

Ks. Józef Tischner - znany i powszechnie lubiany kapłan, filozof i pisarz - zmarł 28 czerwca 2000 r. w Krakowie. Jest pochowany w Łopusznej na Podhalu, skąd pochodził. (PAP)

rut/ rgr/
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL