Religia

10.08.2018

100 osób wyruszy w sobotę na Jasną Górę w Warszawskiej Rowerowej Grupie Pielgrzymkowej

Ponad 100 osób wyruszy w sobotę na Jasną Górę w Warszawskiej Rowerowej Grupie Pielgrzymkowej; celem pielgrzymki jest uczczenie 200-lecia Archidiecezji Warszawskiej i 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę - powiedział PAP komandor pielgrzymki Cezary Konopacki.

Jak wyjaśnił Konopacki, tegoroczne hasło pielgrzymki - "Owoce Ducha Świętego w historii Archidiecezji Warszawskiej" - nawiązuje do wspomnianych jubileuszy. "Każdego dnia drogi będziemy wspominać innego patrona, który będzie nam towarzyszył na trasie. Nasi patroni są drogowskazami, według których możemy kierować się w swoim życiu. Do każdej postaci przypisany jest też temat dnia, nawiązujący do historii Polski i archidiecezji, a także konkretny dar Ducha Świętego, o który będziemy się modlić" - zaznaczył.

Trasa pielgrzymki liczy prawie 600 km. Pątnicy dotrą na Jasną Górę 14 sierpnia, by 15 sierpnia wziąć udział w uroczystości Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny. Jak poinformował Konopacki, po mszy św. na jasnogórskich wałach pielgrzymi wyruszą - również na rowerach - w drogę powrotną do Warszawy inną trasą niż ta, którą dotrą do Częstochowy. "Pielgrzymka jest zorganizowana w formie pętli. Wyruszamy w sobotę ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, a msza św. kończąca pielgrzymkę zostanie odprawiona w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim" - powiedział.

Poinformował, że każdego dnia pielgrzymi będą pokonywali około 70 km - trasa będzie podzielona na 6-7 odcinków. Każdy dzień pielgrzymi będą rozpoczynali o godz. 6.30. "Trasa pielgrzymki prowadzi szlakiem maryjnych sanktuariów, gdzie przeważnie będą odprawiane codzienne msze św. W drodze powrotnej odwiedzimy m.in. Sanktuarium Matki Pocieszenia, Sanktuarium św. Anny i Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie. Nasze przesłanie jest takie, by w roku jubileuszowym nie tylko jechać na Jasną Górę, ale też przywieźć coś dla archidiecezji z powrotem: własne przemienione serca" - zaznaczył Konopacki.

Pielgrzymkę rozpocznie msza św. o godz. 8 pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Archidiecezji Warszawskiej Piotra Jareckiego w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej. Wyjazd pielgrzymów jest planowany na godz. 9.(PAP)

autorka: Iwona Żurek

iżu/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL