Po 65 latach nieobecności do Muzeum-Zamku w Łańcucie powróciło 12 antycznych rzeźb i ceramiki. Zostały one wraz z innymi 18 antykami w 1952 roku przekazane do Muzeum Narodowego w Warszawie z polecenia ówczesnego ministerstwa kultury.
Joanna Garbulińska-Charchut z Muzeum-Zamku w Łańcucie przypomniała, że większość z przekazanych wówczas 30 antycznych obiektów - marmurowych rzeźb i ceramiki - zdobiła zamkową Galerię Rzeźb. „Okazy pochodziły ze zbiorów księżnej Izabelli Lubomirskiej, zgromadzonych w zamku w Łańcucie w czwartej ćwierci XVIII w. Osiemnaście z nich zostało zwróconych w 1991 r.” – poinformowała Garbulińska-Charchut.
Dodała, że Muzeum-Zamek w Łańcucie odzyskało depozyty, ponieważ skończył się czas ich wypożyczenia. „Na prośbę Muzeum-Zamku w Łańcucie skierowaną do Muzeum Narodowego w Warszawie, zabytkowe obiekty zostały przekazane do Łańcuta” - wyjaśniła.
Wśród dwunastu zwróconych obecnie obiektów znalazły się m.in. ważąca 530 kg rzeźba „Merkury na baranie”, pochodząca z Rzymu z końca I w. lub początku II wieku, „Jupiter” także z Rzymu z II w. o wadze 106 kg, rzymska urna na prochy z 2-3 ćwiartki I w. i alabastrowa urna kanopska z Egiptu, z okresu 747-332 p.n.e.
Obecnie rzeźby „Merkury na baranie” i „Jupiter” można obejrzeć w zamkowej sieni. „Docelowo obiekty zostaną umieszczone zgodnie z pierwotnym, przedwojennym planem aranżacji wnętrz” – zapewniła Garbulińska-Charchut.
Wśród zabytków ceramiki antycznej, które powróciły do Łańcuta znalazła się hydria (w starożytnej Grecji naczynie służące do czerpania, przenoszenia i przechowywania wody – PAP) pochodząca z włoskiej Kampanii z 3 ćw. IV w. p.n.e.; krater dzwonowy ze sceną „Odyseusz goniący Kirke”, pochodzący z włoskiej Apulii z połowy IV w. p.n.e.; amfora Hermonaksa z Attyki w Grecji datowana na 470 r. p.n.e.; pelike (odmiana amfory –PAP) także z Attyki, z V wieku p.n.e.); oinochoe (naczynie używane w starożytnej Grecji do nalewania wina – PAP) też z Attyki z 3 ćwierci V w. p.n.e.
Garbulińska-Charchut dodała, że większość naczyń zdobiona jest scenami figuralnymi w stylu czerwonofigurowym.
Z kolei wśród zwróconych w 1991 roku antyków znalazły się marmurowe rzeźby: „Dionizos na panterze”, „Amorek na lwie”, „Głowa satyra” oraz dwa kapitele korynckie. (PAP)
api/ agz/