Kultura i sztuka po 1989 roku

27.02.2017

14 zabytkowych kościołów z Pomorza otrzyma dotacje na prace konserwatorskie

Gospodarze 14 zabytkowych kościołów z terenu województwa pomorskiego otrzymają od samorządu województwa dotacje na prace konserwatorskie i remontowe prowadzone w obiektach. W sumie na ten cel przeznaczono blisko 1 mln złotych.

O dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane prowadzone w zabytkach położonych na terenie województwa pomorskiego zabiegali w tym roku właściciele 31 obiektów.

Renata Wierzchołowska z Departamentu Kultury Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego poinformowała PAP, że 10 spośród złożonych wniosków odrzucono, bo nie spełniały wymogów formalnych. Spośród pozostałych wybrano 14, które powołana do tego celu komisja zarekomendowała pomorskiemu sejmikowi.

Jak powiedziała PAP Wierzchołowska komisja kierowała się stanem zachowania poszczególnych obiektów oraz ich wartością artystyczno-historyczną. Wyjaśniła - wskazując konkretne projekty - że dotacje przyznano na prace, których zaniechanie mogłoby spowodować duże szkody, np. na wykonanie izolacji zawilgoconych ścian czy naprawy więźb dachowych.

W poniedziałek na sesji sejmiku pomorscy radni jednogłośnie przyjęli propozycje dotacji wskazanych przez komisję. W sumie na ten cel wydany zostanie prawie 1 mln złotych.

Największą dotację – niemal 200 tys. zł przyznano na drugi etap remontu fundamentów oraz dwóch elewacji kościoła św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie. 120 tys. zł pochłoną z kolei prace remontowo-konserwatorskie wieży kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej w Duninowie, a 90 tys. zł przeznaczono na prace konserwatorsko-restauratorskie przy ścianach oraz wymianę pokrycia dachowego nad nawą główną i nawami bocznymi w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim.

Mniejsze sumy otrzymają gospodarze kościołów: św. Stanisława Kostki w Wałdowie (na izolację ścian i wykonanie opaski żwirowej), św. Mikołaja w Cyganku–Żelichowie (na konserwację ściany wieży), św. Marcina w Lignowach Szlacheckich (na prace przy północnej i południowej elewacji wieży) oraz św. Stanisława Kostki w Rodowie (na prace przy elewacji).

W siedmiu przypadkach dotacje przeznaczono na prace konserwatorskie przy elementach wyposażenia kościołów, głównie ołtarzy czy ambon. W tej kategorii największą dotację – w wysokości 100 tys. zł - otrzyma kościół św. Piotra i Pawła w Mątowach Wielkich, którego gospodarze chcą wykonać drugi etap restauracji barokowego ołtarza głównego.

Mniejsze sumy z dotacji przeznaczono na prace przy trzech innych ołtarzach: barokowym ołtarzu głównym z kościoła św. Jakuba w Tuji, powstałym przed 1633 r. ołtarzu głównym kościoła Trójcy Świętej w Kościelnej Jani oraz neobarokowych ołtarzach bocznych z kościoła św. Jerzego w Tychnowach.

Z kolei gospodarzom kościoła św. Piotra i Pawła w Mątowach Wielkich przyznano dotację na konserwację i restaurację barokowej ambony. Prace konserwatorskie obejmą też prospekt organowy z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie, a konserwacji i restauracji doczeka się barokowy konfesjonał z kościoła św. Jerzego w Starej Kościelnicy. (PAP)

aks/ pat/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL