Setna rocznica śmierci metropolity lwowskiego, abp. Józefa Bilczewskiego przypada w poniedziałek. Duchownego beatyfikował w 2001 r. papież Jan Paweł II. Kanonizacji dokonał cztery lata później Benedykt XVI.
W poniedziałek w kościele w podbielskich Wilamowicach, w których urodził się Józef Bilczewski, bielsko-żywiecki biskup pomocniczy Piotr Greger odprawi mszę świętą.
Józef Bilczewski urodził się 26 kwietnia 1860 r. w Wilamowicach. Jego rodzice, Franciszek - z zawodu stolarz - i Anna, prowadzili gospodarstwo.
Józef Bilczewski od wczesnej młodości odznaczał się zamiłowaniem do nauki. W 1871 roku ukończył szkołę ludową w Wilamowicach, później uczył się w szkole w Kętach i gimnazjum w Wadowicach, gdzie w czerwcu 1880 r. z wyróżnieniem zdał maturę.
W 1880 roku rozpoczął studia na wydziale teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczęszczał też na wykłady w wydziale filozoficznym. Oba fakultety ukończył z wynikiem celującym. 6 lipca 1884 roku został wyświęcony w Krakowie przez kard. Albina Dunajewskiego. Przez rok pracował w parafii św. Bartłomieja w Mogile koło Krakowa. Studiował potem w Wiedniu, uzyskując doktorat z teologii, a także w Rzymie oraz Paryżu. Po powrocie ze studiów w latach 1888-1890 był wikarym w Kętach i Krakowie.
W 1890 roku przedstawił na Uniwersytecie Jagiellońskim rozprawę habilitacyjną pt. "Archeologia chrześcijańska wobec historii Kościoła i dogmatu". Został profesorem teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, piastując przez pewien okres funkcję dziekana fakultetu teologicznego, a także rektora uczelni.
17 grudnia 1900 r. papież Leon XIII mianował go arcybiskupem lwowskim obrządku łacińskiego. Sakrę biskupią przyjął 20 stycznia 1901 roku w katedrze we Lwowie.
Abp Bilczewski był propagatorem kultu eucharystii w archidiecezji lwowskiej jako najwyższej formy modlitwy, częstej komunii św. i pobożnego uczestniczenia w mszy świętej. Dbał o podniesienie liczby kapłanów i jak najlepszego ich wykształcenia. Za jego czasów poszerzone zostało lwowskie seminarium duchowne, a wielu księży ukończyło studia za granicą. Dawał im przykład zaangażowania społecznego, starając się o rozwój oświaty katolickiej i narodowej, zakładając szkoły, czytelnie, biblioteki, ochronki, mobilizując też do tworzenia kółek rolniczych, kas zapomogowo-pożyczkowych.
W sprawach społecznych opowiadał się po stronie ludu, ubogich, robotników i chłopów. Nauczał, że fundamentem życia społecznego powinna być sprawiedliwość dopełniona przez miłość chrześcijańską.
Arcybiskup Bilczewski zmarł 20 marca 1923 r. Jego pogrzeb zgromadził rzesze wiernych. Jego zabalsamowane serce umieszczono w kaplicy bł. Jakuba w bazylice katedralnej we Lwowie, a zwłoki, zgodnie z życzeniem, zostały złożone w grobie na cmentarzu Janowskim, gdzie grzebano ubogich.
Beatyfikował go w 2001 r. Jan Paweł II. Kanonizacji dokonał w 2005 r. w Rzymie Benedykt XVI. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ dki/