W stołecznym kościele ewangelicko-augsburskim Św. Trójcy odbędzie się w czwartek wieczorem centralne nabożeństwo ekumeniczne tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku przypada 20. rocznica podpisania deklaracji „Sakrament chrztu znakiem jedności”.
23 stycznia 2000 r. przedstawiciele sześciu Kościołów członkowskich Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościoła katolickiego podpisali deklarację o wzajemnym uznawaniu chrztu pt. "Sakrament chrztu znakiem jedności".
Z okazji 20. rocznicy podpisania tego dokumentu, w kościele ewangelicko-augsburskim Św. Trójcy odbędzie się w czwartek wieczorem centralne nabożeństwo ekumeniczne tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Będzie ono okazją do świętowania tej rocznicy. Kazanie podczas tej uroczystości wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
23 stycznia 2000 r. przedstawiciele sześciu Kościołów członkowskich Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościoła Rzymskokatolickiego podpisali deklarację o wzajemnym uznawaniu chrztu. Kościoły stwierdziły w niej, że "z radością uznają i potwierdzają swoją posługę poprzez chrzest” i "uroczyście uznają ważność chrztu świętego udzielonego przez duchownego tych Kościołów”. Dokument przedstawia teologiczne rozumienie chrztu, a także zawiera następującą deklarację ekumeniczną: "Chrzest w Chrystusie jest wezwaniem dla Kościołów, aby przezwyciężyły swoje podziały i w widzialny sposób zamanifestowały swoją wspólnotę”.
Dokument ten głosi m.in.: "Chrzest jednoczy ochrzczonego z Chrystusem, chrześcijan między sobą. Wprowadza do Kościoła i stanowi początek życia w Chrystusie, którego celem jest +uwielbianie chwały+. Ochrzczeni żyjący w jednym miejscu i czasie wspólnie ponoszą odpowiedzialność za świadectwo składane Chrystusowi i Ewangelii. Ochrzczeni żyją dla Chrystusa, dla Jego Kościoła i dla świata, który On miłuje, oczekując w nadziei na objawienie się nowego stworzenia Bożego oraz na czas, gdy Bóg będzie wszystkim we wszystkich".
W nabożeństwie tym wezmą udział przedstawiciele różnych Kościołów. Będą obecne m.in. osoby, które podpisywały deklarację o chrzcie.
"Podpisanie deklaracji o chrzcie było wydarzeniem epokowym w polskim ekumenizmie. Byliśmy jednym z pierwszych krajów, które takie porozumienie podpisały" – podkreśla prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Jerzy Samiec. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ mhr/