Dzień Archiwisty, ustanowiony przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr. Pawła Pietrzyka w 2019 r. , jest obchodzony 30 września na pamiątkę św. Hieronima - patrona archiwistów. Tego dnia oddziały Archiwów Państwowych w całym kraju zapraszają na wystawy, warsztaty, prelekcje i zwiedzanie.
"Idea Dnia Archiwisty pojawiła się cztery lata temu. Byłem inicjatorem tego wydarzenia, ponieważ chciałem, aby było to święto nawiązywało do patrona archiwistów - św. Hieronima i jednocześnie integrowało całe środowisko polskich archiwistów. Chciałem, abyśmy tego dnia zwrócili uwagę raczej na osoby zajmujące się archiwami niż na same archiwa. Mamy różne święta archiwów np. 9 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Archiwów, ale ma on inne cele" - powiedział PAP Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych (AP) dr Paweł Pietrzyk.
W Archiwach Państwowych pracuje 1600 osób, działają też archiwiści uczelniani i pracownicy archiwów wyodrębnionych. Wraz z archiwistami społecznymi to grupa licząca kilkadziesiąt tysięcy osób.
"Uznałem, że archiwiści, którzy wykonują bardzo odpowiedzialny i ważny społecznie zawód, powinni mieć swój szczególny dzień w kalendarzu. Ważne jest, by w środowisku znikły sztuczne i niepotrzebne podziały wewnętrzne np. na archiwistów zakładowych i państwowych. Chciałem, aby wszyscy polscy archiwiści, niezależnie od tego, gdzie pracują, zjednoczyli się, a 30 września stał się okazją do wspólnego świętowania, bo przecież +razem możemy więcej+ i z tej jedności wynika nasza siła" - wyjaśnił.
Dyrektor AP przypomniał, że od niedawna w Polsce dynamicznie rozwija się ruch archiwistów społecznych, którzy jako pasjonaci zajmują się tą profesją.
"Cieszy mnie fakt, że w tym roku pracownicy archiwów państwowych zaproszą archiwistów społecznych i będą wspólnie świętować, a także rozmawiać o problemach i wzajemnych relacjach. Chiałbym, aby tego dnia archiwiści stali się najważniejszymi bohaterami. 30 września w Lublinie rozpocznie się V Kongres Archiwów Społecznych - trudno sobie wyobrazić lepszą datę. Polscy archiwiści powinni być dumni ze swojej pracy. Przecież to właśnie praca archiwistów decyduje o tym, co po nas pozostanie dla przyszłych pokoleń" – podkreślił dr Pietrzyk, dodając, że Dzień Archiwisty już zaistniał w społecznej świadomości i zdobywa coraz większą popularność.
W ramach Dnia Archiwisty dniach 29-30 września w oddziałach Archiwów Państwowych na terenie całego kraju odbędą się liczne wystawy, prelekcje, zwiedzanie i inne wydarzenia.
29 września Archiwum Główne Akt Dawnych (AGAD) w Warszawie organizuje pokaz otwarty srebrnego tłoka pieczęci wielkiej litewskiej z epoki Jana III Sobieskiego. Prezentacji towarzyszyć będą prelekcje związane z zabytkiem. O królewskich tłokach pieczętnych i pieczęciach opowie dr Hubert Wajs, a o ich konserwacji - dr hab. Barbara Wagner i Anna Czajka. (PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ aszw/