Organizatorzy zgłosili w sumie 34 pielgrzymki, które mają w lipcu dotrzeć pieszo lub dojechać na Jasną Górę. Łącznie do Częstochowy przyjdzie w nich, przyjedzie na rowerze, rolkach lub konno ok. 4,9 tys. osób – podał w czwartek tamtejszy magistrat.
Jak wynika z informacji Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta, poszczególne grupy mają liczyć – według zapowiedzi organizatorów - od kilkunastu do 300 uczestników. Największa w lipcu będzie Piesza Pielgrzymka Góralska, w której mają być cztery grupy po 300 osób.
Jak zaznaczają częstochowscy urzędnicy, zapowiedź i statystyka lipcowych pielgrzymek obejmuje tylko grupy zorganizowane, które zgłosiły zamiar wejścia do Częstochowy - z reguły wraz z potrzebą zabezpieczenia przejścia przez służby miejskie określoną trasą - i o których informacje ma Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Nie obejmuje ona pielgrzymów indywidualnych, a także pielgrzymek i grup zorganizowanych przybywających do Częstochowy samochodami prywatnymi, autokarami czy pociągami.
„Największej liczby pątników możemy spodziewać się 31 lipca – wtedy do miasta wejdzie 40. Piesza Pielgrzymka Góralska licząca ok. 1200 osób, której poszczególne grupy wyruszą wcześniej z Bachledówki, Lipnicy Małej, Rabki Zdroju i Nowego Targu. Sporo pielgrzymów wejdzie też 15 lipca, gdy do Częstochowy dotrze piesza pielgrzymka poznańska oraz grupy z Gostynia i spod Myślenic” – podał częstochowski urząd.
W lipcu w Częstochowie pojawią się także piesze grupy pielgrzymów m.in. z Łodzi, Krakowa, Bydgoszczy, Piotrkowa Trybunalskiego, Katowic, Tychów, Radzionkowa, Lędzin oraz Kalwarii Zebrzydowskiej. Spodziewana jest też m.in. konna pielgrzymka z Dąbrówki Kościelnej, rolkowa - z Wrocławia, biegowa z Tarnobrzegu oraz grupy rowerowe ze Szczecina - Kamienia Pomorskiego, Gdańska, Łasku i Lubomi.
Jak wynika ze sprawozdania przedstawionego na początku roku przez Biuro Prasowe Jasnej Góry, w ubiegłym roku częstochowskie sanktuarium odwiedziło niespełna milion pielgrzymów. Z powodu pandemii COVID-19 i związanych z nią ograniczeń było ich ponad czterokrotnie mniej niż w 2019 r. W całym 2020 r. do Częstochowy przybyło 120 ogólnopolskich pielgrzymek. Część z nich odbyła się w sposób tradycyjny, natomiast w okresie obostrzeń wiosennych i jesiennych związanych z pandemią, zorganizowano je z udziałem reprezentacji wiernych oraz w łączności z Jasną Górą przez media.
Piesze pielgrzymki, których według oficjalnych danych było w 2020 r. 160, wędrowały do Częstochowy albo w systemie sztafetowym, albo w grupach o ograniczonej liczbie pątników lub w formie reprezentacji kapłanów. Przybyło także wiele mniej licznych, rodzinnych i indywidualnych grup pieszych, nie zgłaszanych w klasztorze. Do Częstochowy przybyło też 130 pielgrzymek rowerowych, 20 biegowych i pielgrzymka konna.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ mok/